Son Eklenenler
Hurda Araç Yasası 2013 Son Gelişmeler

Hurda Araç Yasası 2013 Son Gelişmeler

Yapılan istatistiklere göre ülkemizde 20 yaşının üzerinde bulunan 2 milyondan fazla hurda aracın toplatılması kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından planlanıp; İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Hurda Araç Teşvik Paketi” çalışmalarında sona gelindi. 4 AĞustos 2012 tarihli ve 28374 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan hurda araç yasası dahilinde çalışmalara başlayan ilgili  bakanlıkların oluşturduğu kurulların hazırlamış oldukları rapora göre çıkarılan yasanın temel uygulamaları belirlendi.

Hurda araçların trafikten çekilmelerini kapsayan yasa 3 temel teşvik ile şekillenerek sonuçlandı. Bunlardan birincisi hurda eski aracını verip yeni araç almak isteyenleri ilgilendiriyor. Buna göre yeni araç satın almak isteyenler, sahip oldukları 20 yaş ve üzeri araçlarını hurdaya ayırdıkları taktirde ÖTV (özel tüketim vergisi) oranında belirli bir miktarda indirim gerçekleşecek. Bu yapılacak ÖTV indiriminin oranı aracın yaşına göre değişecek. Şimdilik kesin oranlar verilmemesine karşılık ÖTV’nde yüzde 50 – yüzde 80 oranında indirim düşünülmekte.

İkinci seçenek ise elindeki hurda aracı İl Özel İdaresi’ne teslim etmek. Yeni araç almayı düşünmeyip elindeki hurda aracı İl Özel İdareleri aracılığıyla toplatmayı planlayan Maliye Bakanlığı, aracını teslim edenlere aracın yaşına göre ödeme yapacağını belirtmekte. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun beklemiş ödeme miktarları henüz kesinleşmemesine rağmen uzmanlar hurda araç yasası ile ilgili bu linkteki tabloyu öngörmekte. Ödeme oranlarıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. İkinci teşvik paketiyle yaklaşık olarak 1 milyon aracın trafikten çıkarılması planlanmakta.

Üçüncü paket ise vergi borcu bulunan ve genellikle taşralarda kullanımda olan hurda araçları kapsamakta. Öyle ki yıllardır ödenmeyen vergi borçları yüzünde ana yollara çıkmayan binlerce araç taşra ve köy yollarında kullanılmakta. Maliye Bakanlığı hazırlamış olduğu 3. teşvik paketiyle vergi borcu ve borcun faizi aracın bedelini geçtiği durumlarda yalnızca verginin ana parasını almayı öngörmekte. Aynı zamanda ana para üzerinden de belirli bir miktar indirim yapılması ya da taksite bağlanması mümkün olabilecek. Bu konuyla ilgili kesin oranları Ekonomi Koordinasyon Kurulu belirleyecek.

Hurda Araç Yasası iptal edildi haberini okumak için tıklayınız

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) şimdiye kadar iki kriter üzerinden belirlenirken buna ek olarak üçüncü bir kriter daha eklenmesi söz konusu. Aracın silindir hacmi ve Aracın yaşı MTV belirlenmesinde şimdiye kadar esas alınan ölçütlerken, şimdiden sonra aracın emisyon salınım oranları da MTV’yi belirleyen ana hususlardan birisi olacak. Örneğin silindir hacmi büyük olsa bile aracın emisyon salınım oranı düşük olduğu taktirde MTV üzerinden belli bir oranda indirim sağlanabilecek.

Bir önceki yazımız olan Glaxy S4 Satışlarında Son Durum başlıklı makalemizde Galaxy S4, Galaxy s4 istatistikleri ve galaxy S4 müşteri yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

12 yorum

 1. 1990 MODELVE ALTINDAKİ TİÇARİ OLAN KAMYON KAMYONET OTOBUS CEKİÇİ MÜNÜBÜS VS GİBİ ARACLARINIZI ANLAŞARAK VEKALET İLE PEŞİN PARAYA ALINIP KIRIKKALE ,İZMİT VE İZMİR MAKİNE KİMYA HURDALIGINA TESLİM EDİLİR ANLAŞIRSAK GELİP YERİNDENDE ALIRIZ KENDİM KIRIKKALELİYİM ARAYIN GÖRÜSELİM SATMAK İSTEYENLER SAYGILAR.TUNCAY BAYTOK.05379274023

 2. 92-93 model ticari kamyonlar hurda araç yasasından ne zaman yararlanabilecek? ticari hurda araç yasası çıktı mı? buna göre araçlarım bu yasadan yararlanabilecek mi? bu konuyla ilgili bilginizi ya da görüşünüzü paylaşabilir misiniz? teşekkürler..

 3. Asıf Yorbaşçı

  Şuanki hurdaasası yalnızca 20 yaş ve üzeri araçlalrı kapsıyor. Can bey sanırım sizin aracınız 92 modelse bu yasadan yararlanabilir. Ayrıca bu yasada tüm araç türleri dahil edilmiş. Yalnızca binek değil Ticari ve özel kullanımlı araçlarda hurda yasasından yararlanabilmekteymiş.

 4. evden eve nakliyat

  şimdi bende 91 model bmw var piyasası 8 – 10.000 arası benim aracımı da mı o fiyata sayacaklar ve 91 model olduğu için trafikten kaldıracaklar mı?

 5. nedim kulaksız

  1978 model husisi anadol husisi kamyonet var ilgilenenlere duyurulur borcu yok muayenesi olmuş bakımlı

 6. yasa çıkdımı arkadaşla nezaman çıkacak 05326542575 ararsanız sevinirim

 7. 91 model kartal var yasadan yararlanıyomu nerden bılgı alabılırım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.