More

  Google Podcasts Uygulaması Android ve iOS’a Eklendi!

  Google’ın geliştirdiği podcast dinleme uygulaması Google Podcasts artık Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor. Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazalarından edinebileceğiniz podcast dinleme servisi, bu hafta itibariyle bütün platformlarda uygun olarak çalışmaya başladı.

  Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Google tarafından ilk defa 2018 yılında geliştirilen Google Podcasts’i öncelikli olarak Google’ın altyapısını üstlendiği Android işletim sistemli cihazlarda görme şansına sahip olmuştuk. İlerleyen tarihlerde ChromeOS, BlackBerry, Windows gibi işletim sistemlerine de dahil olan podcast aplikasyonu nihayet iOS ve MacOS için de kullanılır hale geldi.

  Bu yılın başlarında web sürümü için de uygulamayı aktif hale getiren Google, yaptığı büyük iyileştirmeler sonucunda final adımı olarak iOS’u da fethetti. Bilindiği üzere Podcast sistemi, Apple tarafından iPod ses kayıtlarını dinlemek için geliştirilmiş bir servisti. Dolayısıyla uzun yıllardır Podcast sektörünü Apple kendi elinde tutuyordu. Ancak Spotify’ın da Podcast pazarına giriş yapmasıyla beraber Apple’ın bu konuda rakipleri giderek arttı ve nihayet Google da bu pazardaki boşluğu görüp bir uygulama tasarladı.

  Apple tarafından geliştirilen orijinal Podcast’ler uygulaması halen daha bu alanda liderliğini korumaya devam ederken; Spotify da bu tür radyo kayıtları sayesinde büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. Şimdilik ismi pek fazla bilinmese de Google Podcasts uygulaması da Apple için oldukça büyük bir tehlike atfediyor.

  Podcast Nedir

  Podcast Nedir?

  Dijital ses dosyalarını kolayca indirmek ve dinlemek için kullanılan Podcast servisleri; 2000 yılından beri küçüklü büyüklü faaliyetler ile birlikte günümüzde önemli bir kavram haline gelmeye devam ediyor. Geleceğin radyo teknolojisi olarak nitelendirilen Podcast hizmetleri, ilk başlarda iPod’lar için kullanılan küçük bir araçken zamanla kullanıcılar tarafından çok sevilince iTunes uygulamasına dahil edildi.

  Günümüzde radyo sektörünün giderek küçülmesi ve insanların telefon kullanma alışkanlıklarının daha da artması sayesinde Podcast; Apple’ın yazılımını gerçekleştirdiği Podcast’ler uygulaması sayesinde ayrı bir hizmet olarak adını daha geniş kitlelere ulaştırdı. Şu anda ülkemizde de epey popüler olan Podcast yayınları milyonlarca insan tarafından aktif olarak dinleniyor.

  Google Podcasts Uygulaması Ne İşe Yarar?

  Google Podcasts Uygulaması Ne İşe Yarar?

  Uygulamalarda yer alan Podcast yayınları çoğunlukla popüler radyo ve televizyon programlarının ses kayıtlarını içermekle birlikte; özel olarak Podcast programı kayıt eden ve yayınlayan da çok sayıda şovmen var. Herhangi bir Podcast uygulamasına girerek beğendiğiniz yayınları cihazınıza indirip istediğiniz zaman dinleme şansınız bulunuyor. Ayrıca bu uygulamalarda reklam olmaması da ayrıca beğeniliyor.

  Google Podcasts uygulaması da temel olarak Podcast’ler ve Spotify gibi rakiplerinin yaptığı görevi kendi markaları altında yürütüyor. Ancak Google Podcasts’in muadili programlara göre en bariz farkı, basit arayüzü olarak tanımlanıyor. Özellikle de Android akıllı telefon ve tabletlerde bu uygulamaya kadar nitelikli bir Podcast programı bulmak oldukça zordu. Google, kullanıcılarının bu eksikliğini tamamlamak üzere kolları sıvadı ve Google Podcasts servisini hayata geçirdi.

  Son olarak Google Podcasts’in en önemli özelliğinden bahsetmek isteriz. Artık herhangi bir Google araması yaptığınızda konuya ilişkin bir Podcast kaydı varsa; söz konusu program basit bir şekilde internet tarayıcınız üzerinden de dinleyebileceksiniz. Bunun için Google Podcasts uygulamasını indirmenize gerek olmayacak.

  Son Eklenenler

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.