Google Podcasts Uygulaması Android ve iOS’a Eklendi!

Google’ın geliştirdiği podcast dinleme uygulaması Google Podcasts artık Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor. Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazalarından edinebileceğiniz podcast dinleme servisi, bu hafta itibariyle bütün platformlarda uygun olarak çalışmaya başladı.

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Google tarafından ilk defa 2018 yılında geliştirilen Google Podcasts’i öncelikli olarak Google’ın altyapısını üstlendiği Android işletim sistemli cihazlarda görme şansına sahip olmuştuk. İlerleyen tarihlerde ChromeOS, BlackBerry, Windows gibi işletim sistemlerine de dahil olan podcast aplikasyonu nihayet iOS ve MacOS için de kullanılır hale geldi.

Bu yılın başlarında web sürümü için de uygulamayı aktif hale getiren Google, yaptığı büyük iyileştirmeler sonucunda final adımı olarak iOS’u da fethetti. Bilindiği üzere Podcast sistemi, Apple tarafından iPod ses kayıtlarını dinlemek için geliştirilmiş bir servisti. Dolayısıyla uzun yıllardır Podcast sektörünü Apple kendi elinde tutuyordu. Ancak Spotify’ın da Podcast pazarına giriş yapmasıyla beraber Apple’ın bu konuda rakipleri giderek arttı ve nihayet Google da bu pazardaki boşluğu görüp bir uygulama tasarladı.

Apple tarafından geliştirilen orijinal Podcast’ler uygulaması halen daha bu alanda liderliğini korumaya devam ederken; Spotify da bu tür radyo kayıtları sayesinde büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. Şimdilik ismi pek fazla bilinmese de Google Podcasts uygulaması da Apple için oldukça büyük bir tehlike atfediyor.

Podcast Nedir

Podcast Nedir?

Dijital ses dosyalarını kolayca indirmek ve dinlemek için kullanılan Podcast servisleri; 2000 yılından beri küçüklü büyüklü faaliyetler ile birlikte günümüzde önemli bir kavram haline gelmeye devam ediyor. Geleceğin radyo teknolojisi olarak nitelendirilen Podcast hizmetleri, ilk başlarda iPod’lar için kullanılan küçük bir araçken zamanla kullanıcılar tarafından çok sevilince iTunes uygulamasına dahil edildi.

Günümüzde radyo sektörünün giderek küçülmesi ve insanların telefon kullanma alışkanlıklarının daha da artması sayesinde Podcast; Apple’ın yazılımını gerçekleştirdiği Podcast’ler uygulaması sayesinde ayrı bir hizmet olarak adını daha geniş kitlelere ulaştırdı. Şu anda ülkemizde de epey popüler olan Podcast yayınları milyonlarca insan tarafından aktif olarak dinleniyor.

Google Podcasts Uygulaması Ne İşe Yarar?

Google Podcasts Uygulaması Ne İşe Yarar?

Uygulamalarda yer alan Podcast yayınları çoğunlukla popüler radyo ve televizyon programlarının ses kayıtlarını içermekle birlikte; özel olarak Podcast programı kayıt eden ve yayınlayan da çok sayıda şovmen var. Herhangi bir Podcast uygulamasına girerek beğendiğiniz yayınları cihazınıza indirip istediğiniz zaman dinleme şansınız bulunuyor. Ayrıca bu uygulamalarda reklam olmaması da ayrıca beğeniliyor.

Google Podcasts uygulaması da temel olarak Podcast’ler ve Spotify gibi rakiplerinin yaptığı görevi kendi markaları altında yürütüyor. Ancak Google Podcasts’in muadili programlara göre en bariz farkı, basit arayüzü olarak tanımlanıyor. Özellikle de Android akıllı telefon ve tabletlerde bu uygulamaya kadar nitelikli bir Podcast programı bulmak oldukça zordu. Google, kullanıcılarının bu eksikliğini tamamlamak üzere kolları sıvadı ve Google Podcasts servisini hayata geçirdi.

Son olarak Google Podcasts’in en önemli özelliğinden bahsetmek isteriz. Artık herhangi bir Google araması yaptığınızda konuya ilişkin bir Podcast kaydı varsa; söz konusu program basit bir şekilde internet tarayıcınız üzerinden de dinleyebileceksiniz. Bunun için Google Podcasts uygulamasını indirmenize gerek olmayacak.

Bir önceki yazımız olan Coronavirüs Sebebiyle Google I/O 2020 Tamamen İptal Edildi başlıklı makalemizde corona virüsü, coronavirus ve covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Android Telefonlarda YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?

Android telefonlarda reklamsız YouTube izlemek için tek seçenek YouTube'ta Premium abonelik sahibi olmak değildir. Her ne kadar resmi olmasa da birtakım araçlar kullanarak YouTube'taki...

WhatsApp Web İçin Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp platformu masaüstü Web versiyonu için nihayet karanlık mod özelliğini devreye soktu. Peki ya WhatsApp'ta karanlık tema nasıl açılır? İşte WhatsApp'ın...

Yurt Dışı Seyahatleri İçin En İyi Airbnb Alternatifi Konaklama Uygulamaları

Dünya çapında 81 bin şehirde ve toplamda 191 ülkede aktif olarak hizmet veren Airbnb, başarılı bir konaklama uygulaması olarak kabul ediliyor. Airbnb nedir, diye...

Akıllı Telefonlar İçin En İyi Ebeveyn Kontrol Uygulamaları

Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazaları içerisinde çocukların internette güvenli gezinmelerini sağlamak için pek çok nitelikli ebeveyn kontrol uygulaması barındırıyor. Bu...

Android İçin Google Play Store Alternatifi Uygulama Mağazaları

Android işletim sistemi destekli akıllı telefon ve tabletler için bir numaralı uygulama indirme mağazası olan Google Play Store, günümüzde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısı...

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!