Son Eklenenler
Hurda Araç Yasası İptal mi oldu?

Hurda Araç Yasası İptal mi oldu?

Yaklaşık iki milyon civarında aracın etkilendiği 2013 yılında yürürlüğe girmesi beklenen Hurda Araç Yasası Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yalanlandı. Bakan Şimşek hiçbir zaman bu şekilde bir yasa tasarısı hazırlamadıklarının altını çizerken bu tarz teşviklerin temel ekonomik göstergeleri alt üst edeceği yönünde açıklamada bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre ülkemizde 20 yaşının üzerinde 4 milyondan fazla araç olduğu bildirilmekte. Bakan Şimşek TUİK rakamları gözönüne alındığında 4 milyon araca sağlanacak hurda araç teşvikinin hem cari açığı arttırıcı hem de genel ekonomik parametreleri olumsuz etkileyecek etkileri olacağından teklife pek de sıcak bakmadıklarını belirtti.

Son haftalarda Türkiye’nin gündemine oturan hurda araç yasası hem araç sahipleri hem de otomotiv sektöründe üretim yapan şirketlerce özellikle isteniyor. Avrupa ülkelerinde benzer yasaların yeraldığını belirten sektör sözcüleri, “hurda araç teşvik yasaları sayesinde hem üreticiler ürettiği otomobilleri satmakta zorlanmıyor hem de eski araçların trafikte kalmalarının önüne geçiliyor” şeklinde konuştu. Daha önceki haberlerimizde Hurda Araç Yasası’nın 2013 yılı içerisinde yürürlüğe gireceğini belirtmiştik fakat bu gelişmeyle ilgili yasanının bizzat bakanın azından yalanlandığını anlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Şirketlere İnternet Sitesi Açma Zorunluluğu Bugün Başladı başlıklı makalemizde şirket site zorunluluğu, şirket web sitesi zorunluluğu ve web sitesi kurma zorunluluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

4 yorum

 1. Zaten ne zaman vatandaş tarafında hayırlı işlere imza attıkları görülmüş ki?

 2. mustafa sadıç

  Hep zengine yönelik teşfik yapıcanıza birazda dar gelirli askeri üçretle çalışan insanlara yeni araba binme şansı verseniz ne olur. zengine teşfik yapınca cari açık olmuyormu merak ediyorum

 3. Bu kadar dönek, şerefsiz bir yönetim anlayışı görmedim arkadaş. Bununla ilgili haberi geçtiğimiz aylarda haberlerde izlemiştim. Bence bunu bilerek yaptılar, bu sayede panikleyenler elindeki araçları 3-5 kuruşa bu sektörde çalışanlara satmak zorunda kaldı. Bu işten prim yapan yine kendi yandaşladı oldu. Yazıklar olsun size oy verene. Allah belanızı versin.

 4. Devletimiz her zaman güçlünün yanında. Her zaman da öyle olmadı mı, yeni mi fark ediyorsunuz yoksa?
  altına vergi üzerine vergi koyarken neden elmasa, pırlantaya neden %0 vergi. Zenginlerimiz zarar görmesin güçlendikçe güçlensin diye.
  Devlet asla halkının attan inip eşeğe binmesini istemedi istemez de 😀
  Yanılıyor muyum yoksa? 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.