Son Eklenenler
Dünyanın En Gelişmiş İnsansı Robotu Schaft

Dünyanın En Gelişmiş İnsansı Robotu Schaft

Robot teknolojilerindeki yarış son hızıyla devam ederken başka ABD savunma bakanlığı ve NASA bu teknoloji ile yakından ilgilenerek kendi robotlarını üretmiş olsalar da aslında başka şirketler de bu teknolojiyi takip etmekte. Bu şirketlerin en başında geçtiğimiz aylarda Google tarafından satın alınan ABD menşeyli robot şirketi Boston Dynamics’de yer almakta. Google bünyesine kattığı Boston Dynamics ile robot teknolojileri sektöründe “bende varım” demiş hatta bu konuyla ilgili geçtiğimiz hafta bir haber yayınlamıştık. Google’ın satın aldığı robot şirketi ile ilgili haberimizi okumak için tıklayınız. Goole robot teknolojileriyle o kadar ilgili ki yalnızca Boston Dynamics değil aynı zamanda Japon Robot şirketi Schaft‘ı da satın aldığının haberini duyurmuştu.

Bugün Amerika’nın Florida şehrinde düzenlenen DARPA robot gelişirme yarışmasında Google’ın bir süre önce bünyesine kattığı Schaft Robotu, toplam 8 etaptan oluşan parkuru başarıyla tamamlayarak en gelişmiş insansı robot olma ödülüne layık görüldü. Yarışma sonunda toplam 2 milyon dolar ödül kazanan Google’ın Schaft Robotu aynı kategoride yarışan NASA ve Pentagon’ın robotlarını bile alt etmeyi başardı. 148 cm boundaki Schaft Robotu servo sistemler yerine yüksek voltajla çalışan soğutmalı motorlara sahip. Bu sayede daha güçlü motorlarıyla diğer robotlardan daha güçlü ve sessiz çalışabilen Schaft Robotu, Google için gelecekte mükemmel bir referans olacak gibi görünmekte.

Tıpkı insan gibi kas ve eklemlere sahip Schaft S-One ile ilgili yarışma görüntüleri aşağıdadır. İyi seyirler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Nokia Normandiya Sızdırıldı başlıklı makalemizde Android Nokia, Nokia ve Nokia Normandiya hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.