Son Eklenenler
Yürürken Elektrik Üretmek SolePower

Yürürken Elektrik Üretmek SolePower

solepowerGiyilebilir teknolojik gelişmelerin giderek hız kazanması sonucunda insan vücudu ile uyumlu farklı dizaynlar geliştiren araştırmacılar, taşınabilir ve giyilebilir tüm elektronik cihazların çalışabilmesi için nihayetinde elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğu konusunu masaya yatırdı. Onlarca proje içerisinde su ile fermantasyon yöntemi, güneş enerjisini kullanma, uzun süreli bataryalar gibi klasik araştırmaların arasından yürüyerek elektrik üretebilmemize imkan sağlayan bir proje akla ve mantığa uygun geldi.

Daha önceleri Rice Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, yürürken elektrik üretimini sağlayan patentli sistem şimdilerde Kickstarter tarafından yürütülen SolePower projesi ile günlük kullanım için uygun hale getiriliyor.

Standart ayakkabı astarı formunda küçültülen SolePower özel bir teknoloji sayesinde yürürken elektrik enerjisi üretilmesine imkan sağlıyor. Üretilen elektrik enerjisini ayak bileklerindeki pillere depolayan SolePower bu piller aracılığıyla elektronik aletlerin çalışmasını sağlıyor. Günde 3-4 kilometreli normal tempolu yürüyüş ile iPhone ve iPad cihazlarının bataryalarını tamamen doldurabilecek enerjiyi üreten SolePower performans kaybı yaşatmadan 300 milyon adımdan fazla çalışabiliyor. İnsan yürüyüşü üzerinde hiçbir anatomik engeli olmayan SolePower tüm çalışmalar tamamlandığı taktirde 2014 Haziran’da piyasaya sürülecek. SolePower videosunu yazımızın en altında sizler için paylaştık.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Hafif Oyun Notebook'u başlıklı makalemizde en ince oyun dizüstü, gigabyte ve Gigabyte P34G hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.