Son Eklenenler
Yeni Göktürk Anıtı Bulundu

Yeni Göktürk Anıtı Bulundu

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nde görevli Türk Tarihi uzmanı profesör Takashi Osawa, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a yaklaşık 400 kilometre uzaklıktaki bir bölgede yaptığı kazı çalışmalarının sonunda tarihi Göktürk Devleti’ne ait olduğu tespit edilen ve şimdiye kadar bulunan en büyük Göktürk abidesi olma özelliğini taşıyan yeni bir anıtı gün yüzüne çıkardı. 4 metre uzunluk ve 3 metre çapına sahip olan iki Göktürk Anıtı, toplanda 20 satır ve 2832 sütun halinde Göktürk alfabesi ile yazılmış Türkçe karakterlere sahip. Profesör Takashi Osawa anıtlarda bulunan yazıları çözümleyip okumayı başardı. Tam metnini henüz medyaya vermeyen yetkililer yazıtlarda bulundukları bölgeden isteksiz olarak ayrılan kişilere ait sitemlerin yer aldığı belirtildi. İsteksiz olarak evlerinden ve vatanlarından ayrılan insanların yazıtlar üzerinde “ah evim!”, “ah toprağım” şeklinde özlem belirtisi gösteren cümlelerin yer almakta olduğu açıklandı.

yeni gokturk aniti takashi osawa 2

Uzmanlar yaptığı açıklamada bulunan kitabelerin, Göktürk Devlet geleneğiyle ilgili ince ayrıntıları bünyesinde barındırdığını belirterek, şimdiye kadar bulunan en büyük Göktürk abidesi olduğunu sözlerine ekledi. Öyle ki yeni bulunan kitabeler 120 yıl önce yine Moğolistan’da bulunan Orhun Yazıtları’ndan daha büyük, bu da tarihte bilinen ilk Türk yazıtı olma özelliği artık yeni yazıtlara yüklenebilir anlamını taşıyor.

Bir önceki yazımız olan Türk Mühendislerden intevnet Akıllı Kutu başlıklı makalemizde akıllı kutu intevnet, intevnet ve intevnet fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.