Son Eklenenler
Veri Saklamada Bir Devrin Sonu Geliyor

Veri Saklamada Bir Devrin Sonu Geliyor

Bilgisayarlarımızda verilerimizi sakladığımız Hard Diskler yeni teknolojiler ile üretilmeye başlandıktan sonra hemen hemen hepimizin bir zamanlar başka alternatifler olmadığından tercih ettiği IDE bağlantılı hard diskler üreticilerin aldığı radikal kararlarla artık üretilmeyecek. Çoğumuzun hali hazırda kullanmaya devam ettiğimiz IDE hard diskler yerine son yıllarda yüksek kapasiteli hard disklerde daha uyumlu bir bağlantı modeli oluşturan SATA sabit diskler tercih edilecek. Dünyanın en ünlü hard disk üreticilerinden birisi olan Western Digital şirketinden gün içerisinde yapılan açıklamada 30 Aralık 2013 tarihinden itibaren IDE hard disk üretimi tamamen durdurulacak. IDE hard disklerin artık üretilen anakartlarda kullanılmaması, talebin her geçen yıl giderek düşmesi ve bununla ters orantılı olarak SATA satışlarının artması üreticilerin çoğunun IDE hard disk üretimini durdurma kararı vermesinde en önemli etken olmuştur. Aşağıdaki fotoğrafta üstteki hard disk modeli IDE (ATA), alttaki ise SATA bağlantılı sabit disk modeli olarak belirtilmektedir.

ide ve sata farki

PATA ya da ATA olarak tabir edilen paralel bağlantı modelini esas alan IDE hard disklerin hem daha pahalıya mal olması hem de daha kısa ömürlü olması ve kapasitelerinin daha düşük sınırlarda kalmaları nedeniyle tamamiyle terkedilecek. Western Digital tarafından üretilen en yüksek kapasiteli IDE hard disk modelinin 500 GB kapasiteli WD5000AAJB olduğunu belirten üretici, bu ürünün aynı zamanda en az satılan model olduğunu sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Gmail Kullanıcıları Tehdit Altında Olabilir başlıklı makalemizde fotoğraf gösterici, gmail ve Gmail güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.