Son Eklenenler
Uçaklarda Elektronik Cihazlara İzin Geldi

Uçaklarda Elektronik Cihazlara İzin Geldi

Hemen hemen bir çoğumuz uçaklarda kullanımına izin verilmeyen e-kitap okuyucu, mp3 player, tablet, notebook, oyun konsolu gibi cihazları bilmekteyiz. Bu cihazların hangi nedenlerden dolayı kullanımına izin verilmediği de oldukça kafa karıştırıcı bir konuyken, uçağın elektronik sistemine zarar verdiği için uçuş esnasında kullanımının yasak olduğu her defasında söylenmekte. Akıllı telefonların çoğunda bulunan uçuş moduna rağmen hemen hemen her havayolu şirketi uçuş esnasında hiçbir ekeltronik aletin kullanılmasına izin vermemekte. Bu efsanevi yasak yapılan detaylı araştırmalar ve testlerin sonucunda gündemden kaldırılacak gibi görünmekte.

Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından yapılan açıklamaya göre bundan sonra yolcu uçaklarında elektronik cihazların kullanımına kısmen de olsa izin verilecek. Bu uygulama içerisine cep telefonlarıyla görüşme ve mesajlaşma hariç her türlü cihaz girmekte. Cep telefonlarının uçaktaki navigasyon sistemlerine zarar verdiği kanıtlanırken MP3 çalar, tablet bilgisayar, Notebook cinsi elektronik cihazların uçuş esnasında herhangi bir zararı olmadığı kesinleşti. Bunun üzerine Uçuş esnasında belirtilen cihazların kullanımına izin verilmesi kararlaştırıldı.

Bu durum şimdilik yalnızca ABD iç hat uçuşlarında uygulanacak ve ileride dış hat uçuşlarında da uygulanması planlanmakta. Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de ne zaman serbest bırakılacağı ise merak edilen bir konu.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayardan WhatsApp Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde bilgisayardan whatsApp kullanmak, WhatsApp ve WhatsApp bilgisayar kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.