Son Eklenenler
Turksat 4A Uzaya Fırlatıldı

Turksat 4A Uzaya Fırlatıldı

Uzaya gönderdiğimiz beşinci uydu özelliğine sahip Turksat 4A, dün gece Türkiye saatiyle 02:30’da Kazakistan’ın Baykonur uzay üssünden başarılı bir şekilde fırlatıldı. Rusya’ya ait olan Breeze-M (Бриз-М) adlı roket ile seferine başlayan Turksat 4A tam olarak 9 saat 13 dakikalık bir yolculuğun ardından Breeze-M roketinden ayrılarak yörüngeye gireceği uzay boşluğuna ulaştı. Güneş ışınlarından aldığı sinyalleri elektrik enerjisine çeviren Turksat 4A uydusu Türkiye saatiyle sabah 08:00 sularında güneş panellerini açarak sinyal göndermeye başladı. Gönderdiği yayın sinyalleri ilk olarak tespit eden ülke Avustralya oldu. Uzmanların kusursuzca çalıştığını belirttiği Turksat 4A uydusu 24 Şubat tarihine kadar tam olarak hizmet vereceğiz 50 derece boylamına konumlandırılacak. Konumlandırmanın ardından tam kumanda yetkisi Ankara Gölbaşı’ndaki uydu kontrol merkezinde olurken, uydumuz gerektiği hallerde Afrika, Kanada, İtalya ve Avustralya’da bulunan istasyonlar tarafından da kontrol edilebilecek.

Turksat 4A

1.2 milyar liraya mal olan Turksat 4A uydusu, 30 yıl süre ile uzayda kendi yörüngesinde hareket edeceği ve kesintisiz sinyal göndermesi planlanmakta olup, uydunun yayın sinyali vereceği belirtilmekte. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlatılan Turksat 4A uydusu hali hazırda yayın yapan uydulardan daha kaliteli ve daha fazla veri trafiğini kaldırabilecek düzeyde imal edildi. Japonlar tarafından üretimi gerçekleştirilen Turksat 4A uydusu bugün itibariyle uzaya gönderdiğimiz 5. Türk uydusu olma özelliğini taşımakta.

Bir önceki yazımız olan Google Bilim Fuarı 2014 Başlıyor başlıklı makalemizde Google Bilim Fuarı 2014, Google Bilim Fuarı 2014 başvuru ve Google Science Fair 2014 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. 1994’te fırlatılan ilk uydunun ardından 20 yıl geçmiş. Zaman işte…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.