Son Eklenenler
Türkler Mars Gezegenine Gidiyor

Türkler Mars Gezegenine Gidiyor

Bundan yaklaşık 2 yıl önce Hollandalı bir işadamı Bas Lansdorp tarafından ilk defa ortaya atılan “Mars One” projesi önceleri duyalara imkansız gibi görünmekteydi fakat girişimler bunun böyle olmadığını belirtiyor. Mars One projesiyle kızıl gezegen Mars’ta insan kolonisi kurmayı amaçlayan bilim adamları, çalışmaların 2024 yılında hayata geçirileceğini belirtmekte. Geçtiğimiz yıldan beri yapılan 20 binin üzerinde başvuruyu özenli bir şekilde inceleyen uzmanlar yapıan başvuruların yüzde 99,6’sını elediklerini açıkladı. Elemeler katılımcıların uyum, güven, merak, düzen ve direnç yeteneklerine bakılarak sonuçlandırıldı. Yaklaşık 2 bin 500 Türk vatandaşının başvurduğu elemelerden yalnızca 6 Türk ikinci tura katılmaya hak kazandı.

2014 – 2015 yıllarında Avrupa’da yapılacak olan fiziksel yetenek ve koordinasyon elemelerinde adayların dayanıklılıkları ölçümlenerek 2018 yılında astronotluk eğitimleri verilmeye başlanacak. Tüm elemelerin ardından 2024 yılında dünya genelinde toplam 586 erkek ve 472 kadın kolonicinin Mars’a gönderileceğini belirten bilim adamları o zamana kadar Mars yüzeyinde kurulacak olan istasyonların koloniciler için hazırlanacağının altını çizdi. Türkiye’den ikinci tura hak kazanan adaylardan ismi açıklananlar: Dr. Güler Ergun, Yasemin Higgins ve Ece Kabadayı olarak bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Bebek oyunları başlıklı makalemizde bebek oyunları, bebek oyunları oyna ve giydirme oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.