Son Eklenenler
Türk Mühendislerden İnsansız Hava Aracı

Türk Mühendislerden İnsansız Hava Aracı

Samsun Ondokuz Mayız Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren UZAYTEM birimi, yerli malzeme kullanarak ve Türk mühendislerce tasarımı yapılan kendi sınıfının en verimli insansız hava aracını basın mensuplarına tanıttı. Prof. Dr. Süleyman Tolun ve ekibi tarafından 2 yıldır sürdürülen AR-GE çalışmaları nihayet meyvesini verdi. Samsun’un Ondokuz Mayıs ilçesindeki üniversite kampüsünde sürdürülen çalışmaların ardından yerli üretim insansız hava aracı test uçuşlarını başarıyla tamamladı. UZAYTEM müdürü Tolun yaptığı açıklamada yerli malzeme kullanılarak ve yalnızca Türk mühendislerinin katkılarıyla ortaya çıkarılan insansız hava aracının kendi başına bir marka olabileceğini belirtti. Amaçlarının savunma sanayisine en değerli katkıları sağlamak olduğunu belirten Tolun, aynı zamanda Türkiye’nin adını dünyaya duyurdukları için de oldukça memnun.

insansiz hava araci

Yerli üretim insansız hava aracı (İHA) üzerinde kullanılan motor modeli Turboprop sayesinde düşük hızlarda en yüksek verimle çalışabilmekte. Turbo motordan aldığı gücü pervanesi üzerine aktaran Turboprop motor kesintisiz olarak havada 5 – 8 saat arasında çalışabiliyor. Tasarımı ve malzemesi yüzde 100 yerli olan insansız hava aracı, her türlü hava muhalefetine karşı koyacak malzemeden üretildi. 180 kilogram ağırlığa sahip insansız hava aracının kanat genişliği 6 metre. Saatte 130 kilometre hıza ulaşabilen yerli yapım insansız hava aracı şimdilik yalnızca bir adet. Yatırım desteği geldiği zaman seri üretime de geçilebilecek olan insansız hava aracının önümüzdeki yıllar içerisinde ihrac edilmesi de yapılan planlar arasında.

ondokuz mayis insansiz hava araci

Bir önceki yazımız olan Lenovo Vibe X İnceliğiyle Çok Konuşulacak başlıklı makalemizde lenovo, Lenovo Vibe X ve Lenovo Vibe X fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.