Türk Mühendislerden İnsansı Robot

yerli uretim insansi robot akinci-2Giderek güçlenerek gelişen teknolojik gelişmelere paralel olarak son yıllarda binlerce bilim adamı tarafından araştırma konusu haline gelen insansı yapay zeka robot çalışmalarına bir yenisi de Türk bilim adamlarından geldi. Türkiye’nin sürekli olarak büyüyen yazılım kuruluşlarından birisi olan AKINSOFT tarafından geçtiğimiz yıl tanıtılan “Akıncı-1” insansı robotunun birçok yeni işlev kazandırılarak revize edilmiş yeni modeli “Akıncı-2” bugün yapılan basın toplantısında tüm dünyaya tanıtıldı.

Yurt dışında tanıtılan çalışmalarla büyük benzerlik gösteren Akıncı-2 modelli insansı robot üzerinde kullanılan tüm aksam ve yapay zeka yazılımı, kuruluşunun 18. yılını kutlayan AKINSOFT’a ait. 1,60 cm boyunda ve 65 kilogram ağırlığında olan Akıncı-2, tıpkı insan vücudundaki gibi 26 adet gövdesinde, 20 adette kol ve ellerinde bulundurduğu eklemler sayesinde insan vücudunun yaptığı manevra hareketlerinin çoğunu gerçekleştirebilmekte. Hergangi bir desteğe ihtiyaç duymadan iki ayağının üzerinde durabilen ve hareket edebilen insansı robot, etrafı üzerinde bulunan sensör ve kameralar yardımıyla analiz edebilip tanıyabiliyor. Hem kendi yapay zekasıyla hareket edebilen Akıncı-2 aynı zamanda farklı kullanıcılar tarafından uzaktan kablosuz olarak yönlendirilebilmekte.

Bulunduğu ortamı 2 boyutlu olarak tarayabilen Akıncı-2 üzerinde barındırdığı yazılım sayesinde birçok soruyu yanıtlayıp matematiksel işlemlerin sonucunu birkaç saniyede bulabiliyor. Fiziksel olarak yürüyebilen, aldığı darbelere rağmen ayakta kalabilen ve ellerini kullanarak farklı nesneleri kavrayabilen bir eklem yapısıyla donatılan yerli yapım insansı robotun tasarımcısı ve mimarı Özgür AKIN‘ın deyimiyle geleceğin teknolojisi olarak isimlendirilmekte.

Sektörel olarak birçok şirkette işleri kolaylaştırması düşünülen Akıncı-2 robotunun 2015 yılından sonra talebe göre seri üretime geçileceği bilgisi verildi. Türk mühendislerinin ve özel sektörünün bu tarz bilimsel buluşları yurtsever olarak bizleri sevindiriyor. İnsansı robotta emeği geçen tüm AKINSOFT çalışanlarına teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın İlk Web Sitesi Yeniden Canlandı başlıklı makalemizde CERN, Dünyanın ilk web sitesi ve ilk web sayfası hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!