Son Eklenenler
Türk Dünyası, Küçük Mucitlerini Arıyor

Türk Dünyası, Küçük Mucitlerini Arıyor

“Küçük ellerden büyük işler” sloganıyla yola çıkarak Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları, Türk Dünyası’nın 15 farklı bölgesinden küçük mucitleri belirlemeyi amaçlıyor. Bu bağlamda TDBO tarafından hazırlanan basın bildirisini sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

  • Türk dünyasının “KÜÇÜK MUCİTLERİ” icatlarını, Eskişehir’de düzenlenen “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları” proje yarışmasında tanıtacak.
  • TDBO Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Basın ve İletişim Sorumlusu Erol Coşkun: “Proje yarışması ile Türk dünyası ülkelerinde okuyan öğrencilerin, bilim ve teknoloji alanında proje üreterek, buluş, tasarım alanında yeni ve özgün projelere imza atamaları, Türk dünyasında ki küçük mucitlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz”
  • TDBO Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları proje yarışması ile Türk dünyasının “Küçük Mucitleri” icatlarını, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği iş birliğinde düzenlenen proje yarışmasında tanıtacak.

Türk dünyasından 15 ülkenin ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılabildiği yarışmanın ana teması “buluş ve tasarım” olarak belirlendi. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Basın ve İletişim Sorumlusu Erol Coşkun, yaptığı açıklamada, proje yarışmasına, Türk dünyasından 15 ülkenin ilköğretim ve ortaokullarında öğrenim gören 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılabildiğini söyledi. Etkinliğin içeriği itibariyle Türk dünyası ülkeleri arasında bu formatta ilk proje yarışması olma özelliği taşıdığını belirten Coşkun, “Proje yarışması ile Türk dünyası ülkelerinde okuyan öğrencilerin, bilim ve teknoloji alanında proje üreterek, buluş, tasarım alanında yeni ve özgün projelere imza atamaları, Türk dünyasında ki küçük mucitlerin sayısını artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bu sayede, öğrencilerin yaratıcı düşünmeleri ve içlerindeki cevherlerin açığa çıkartılarak Türk dünyasındaki bilim ve teknoloji alanında gelişmelere katkı sağlamayı amaçlandığına dikkati çeken Coşkun, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları projesinin temasının, “buluş ve tasarım”, hedef kitleri ve katılımcılar açısından ilköğretim okulu öğrencilerini kapsadığını aktardı. Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dilde tasarlanan, öğrencilerin online olarak www.tdbo.org web sayfası üzerinden yarışmaya başvurabildiklerini anlatan Coşkun, son başvuru tarihinin 31 Mart 2014 olduğunu, ön elemeyi geçen ve Eskişehir’de 10 Mayıs 2014 tarihinde sergilenecek 100 eserin jüri tarafından değerlendirileceğini ve sonuçların 7 Nisan’da www.tdbo.org web sayfasından duyurulacağını bildirdi.
Kazanan öğrencilerin eserlerinin yer aldığı sergi ve ödül töreninin ise 10 Mayıs’ta Eskişehir’de yapılacağı açıklandı.
Buluş ve tasarım olmak üzere her iki kategoride dereceye giren projelere, para ve çeşitli ödüller dağıtılacak. Ayrıca proje yarışmasında ilk 100’e giren ve ödül kazanan projelerin tanıtım filmleri çekilecek TRT Avaz televizyonundan “Küçük Eller Büyük İşler” ismi ile yayınlanacak.

Erol COŞKUN
TDBO Basın ve İletişim Sorumlusu

Bir önceki yazımız olan Windows 7 Görünümünü, Windows 8'e Taşıyın başlıklı makalemizde OldNewExplorer, OldNewExplorer windows 7 ve Windows 7 görünümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.