Son Eklenenler
Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalıyız

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalıyız

Teknoloji Defteri (teknoloji haberleri) sitesi olarak bugün sizler için hazırladığımız makalede, çoğumuzun başına gelen ve başımızı geldiğinde de genellikle masraf açan bir kaza olan; suya düşürme durumların nasıl davramamız gerektiğiniz anlatacağız. Yazımızda belirttiğimiz aşamaları suya düşen telefonunuza uyguladığınızda, büyük ihtimalle masrafsız ve en kısa yoldan eski telefonunuza yeniden kavuşabileceksiniz. Telefonumuz suya düştüğünde ne yapmalıyız, acil uygulamamız gereken kurtarma metodları nelerdir? İlk olarak yapmanız gereken suya düşen telefonunuzu acilen sudan almak ve hemen batarya ile sim kartınızı içerisinden çıkarınız. Çoğumuz su ile temas eden cihazın çalışıp çalışmadığını öğrenmek için sudan çıkarır çıkarmaz çalıştırarak görmek isteriz. Eğer sudan çıkarır çıkarmaz cihazınızı çalıştırırsanız elektrik akımı cihazınızın elektronik entegrelerine zarar verir ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açar.

Suya düşen telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra ilk yapmanız gereken, batarya ile telefonu birbirinden ayırmak olmalıdır. Arkasından sim kartınızı çıkartarak telefonu ve bataryayı ayrı ayrı kurutmamız gerekmektedir. Kurutma işlemi için vakum cihazı olanlar cihazın sim kart girişinden ya da ses jakı girişinden vakumlamak suretiyle içerisinde giren suyun bir miktarını çıkarmakta başarılı olabilir. Eğer vakum cihazınız yoksa, ağızınız ile emerek içerisinde suyun bir kısmını çıkarmanız mümkün olabilmektedir. Biraz sallayarak, yumuşan bir havlunun üzerine küçük darbelerle vurarak da içerisinde kalan suyun bir kısmını çıkarmanız mümkün. Bu işlemin hemen ardından telefonunuzun içerisindeki rutubeti tamamen alması için bir kavanoz pirinçin içerisine daldırın. Kavanozun içerisine telefonunuz ile birlikte bataryayı da ayrıca daldırabilirsiniz. Yaklaşık 36 saat kadar pirinç dolu kavanozda bekleterek içerisindeki rutubet ve su parçacıklarından kurtulabilmeniz mümkündür.

telefon suda

telefon pirinc

36 saatlik bekleyişin ardından kavanozdan çıkardığınız telefonunuza son olarak uygulamanız gereken bir işlem daha var. Herkesin elinde bulunan saç kurutma makinesi yardımıyla yaklaşık 15 dakika boyunca ve 25 santimetre uzaktan sıcak hava üfleterek iyice kurumasını sağlayın. 15 dakika süreyle sıcak havaya maruz kalan telefonunuzu şimdi bataryasıyla birleştirme vakti geldi. Batarya bölümü genellikle yalıtımlı olduğundan içerisine su girme ihtimali düşük olmaktadır. Bu nedenle iyice kuruladığınız telefonunuza yeniden takarak açıp çalıştırabilirsiniz. Kısa devre olmadığı taktirde cihazınız eskisi gibi çalışmaya devam edecektir. Şayet çalışmazsa, büyük ihtimalle içerisindeki entegrelerden bazıları yanmıştır. Bu durumlarda cihazınızı telefoncuya götürüp kontrol ettirebilirsiniz.

Cihazınız eğer tuzlu suya düştüyse büyük ihtimalle düşer düşmez devre yanıkları meydana gelecektir. Tatlı suya düşerse yukarıda belirttiğimiz adımları uygulamak suretiyle cihazınızı kurtarma şansınız artacaktır.

Bir önceki yazımız olan 3 Sim Kartlı Akıllı Telefon Samsung Galaxy Star Trios başlıklı makalemizde 3 sim kartlı telefon, Samsung ve Samsung Galaxy Star Trios hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.