Son Eklenenler
Telefon Kılıfı Alana Akıllı Telefon Bedava

Telefon Kılıfı Alana Akıllı Telefon Bedava

Ülkemiz insanlarının pratik zekasına olan hayranlığın bir örneğini de daha 6 gün önce yürürlüğe giren taksit sınırlaması uygulamasında görmek mümkün. BDDK’nın aldığı kararlı 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle elektronik ürünlerin tamamında düşürülen taksitlendirme seçenekleri tek çekimle sınırlandırılırken başta elektronik ürün satıcıları olmak üzere alıcıları da olumsuz olarak etkilemişti. Geçtiğimiz günlerle yeni taksit uygulamasına karşı işletmelerin aldığı önlemler veya uygulamayı tasarladıkları planlarla ilgili geniş bir açıklama yapmıştık. Bugün ise bizzat elektroniğin kalbi olan DoğuBank’ta gezerek sizler için piyasa araştırması yaptık. İstanbul’un en büyük elektronik pazarı olan Doğubank’ta esnafın uygulamalarına gözatarak ilginç tespitler yaptık. Aslında uygulamaları görünce gözlerimize inanamadık, yasaklar ülkesi olan Türkiye’de yasakların hukuki boşluklardan yararlanılarak nasıl delindiğine bir kez daha şahit olduk. Peki Doğubank’ta neler gördük?

yeni taksit uygulamasi

Telefon kılıfı alana akıllı telefon bedava ilanıyla girdiğimiz bir dükkanda satılan telefon aksesuvarların istediğinizi 9 taksitle satın alıp yanında bir adet şık cep telefonuna da sahip olabiliyorsunuz. Ama telefon kılıfı 1500 TL. Kısacası 1500 TL’ye satılan telefon kılıfının yanında bir de cep telefonu hediye eden Doğubank esnafı, cep telefonuna yasaklanan taksit uygulamasını müşterilerine kılıf satarak çokda güzel delmiş. Ne tesadüfse kılıf ücretleri ortalama olarak cep telefonu ücretlerine denk. Esnaf kanuni olarak telefon kılıfı satışlarında taksit sınırlamasının bulunmadığını belirterek hiçbir hukuki ihlalde bulunmadan satışlarını sürdürdüğünü belirtmekte. Açıkcası müşteriler de bu durumdan oldukça memnun.

Yine Doğubank’ta karşımıza çıkan yeni bir uygulama ise çevre esnaftan alışveriş yapılmış gibi gösterme. Cep telefonu satın alan kişi ekstresine sanki oturma odası takımı almış gibi gösterilerek çevredeki mobilya satıcılarının pos makineleri aracılığıyla alışverişlerini tamamlamakta. Bu durumunda kanuni olarak herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Türkiye’de büyümekte olan elektronik sektörünü bu tarz yasaklarla öldürmeye çalışan bürokrasi uzmanları ve ekonomistlere harika kapak uygulamalarına rastlayabileceğiniz Doğubank, uygulamaların delindiği tek yer değil.

Bir önceki yazımız olan Huzurlarınızda HTC M8 başlıklı makalemizde HTC, HTC M8 ve HTC M8 fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Daha neler çıkacak kim bilir. Fakat bu tarz satışların vergide sıkıntı olacağını duymuştum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.