Sunucu (Server) tmp dizini nasıl boşaltılır?

[ads1]Web sitesi ana kategorimiz altında yazdığımız ilk yazımızı, linux işletim sistemli sunuculara sahip olan sunucu sahiplerinin en büyük dertlerinden biri ile, sunucunun tmp yani geçici öğelerinin bulunduğu klasörü nasıl boşaltacağımız ile ilgili bir içerik ile taçlandırmak istedik.

İlk bakışta tmp dizini içinde yer alan öğeleri silmek basit gibi görünse de, aslında bazen o kadar da kolay olmuyor. Çünkü özellikle sunucu bazlı cache (önbellekleme) yazılımı kullanılması tmp dizininin dolmasına neden olabiliyor. Site sayısı ve/veya site ziyaretçi sayısına bağlı olarak kısa sürede yüz binlerce dosyaya ulaşabiliyor. Dolduğu anda sitenizin çalışmasında problemler yaratabiliyor.

Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan bu işlemi nasıl yapacağımız ile ilgili içeriğe geçiyorum.

Öncelikle tek bir komut ile tmp dizinini boşaltmak amacıyla kısa bir komut oluşturuyoruz.

Ben bu komuta bostmp adını verdim. Siz dilediğiniz adı verebilirsiniz.

nano /usr/bin/bostmp

Ardından nano komutuyla oluşturmak için açtığımız dosya içine aşağıda yazanları yapıştırıyor/yazıyoruz.

#/usr/bin/!
cd /tmp
find . -type f -print -exec rm {} \;
service mysql reload

[ads2]Dosyanın ilk satırında bir komut ile ilgili bir dosya oluşturduğumuz bilgisi yer alıyor. Bu kodlamayı etkilemiyor aslında.

İkinci satırda cd komutu ile /tmp dizinine giriş yapıyoruz.

Üçüncü satırda yaptığımız işlem çok önemli. Bu komut ile içine girdiğimiz /tmp dizini içindeki tüm dosyaları bulup silmesini sağlıyoruz. Bazı arkadaşlar iyi de bunu “rm -rf *” şeklinde de yapabiliriz diye düşünebilir. Fakat bu satırdaki komutun asıl işlevi yüz binlerce dosyayı silme konusunda hiçbir hata vermemesidir.

Dördüncü satırda ise yaptığımız işlem sonrası mysql servisinin yeniden yüklenmesi işleminin yapılarak sistemin sorunsuzca çalışmasını sağlıyoruz.

Tüm bu işlemlerden sonra komutumuza izin veriyoruz.

chmod +x /usr/bin/bostmp

İşlemler bu kadar.

Artık istediğiniz zaman dilerseniz elle dilerseniz otomatik zamanlamaya (crontab) ekleyerek komutu çalıştırıp tmp dizinini boşaltabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece

bostmp

yazıp klavyenizdeki “Enter” tuşuna basmanız.

Sonra işlem tamamlanana kadar bekleyin.

Bir önceki yazımız olan Truecaller 100 milyon dolar yatırım aldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email" btn_text="Kayıt ol" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]