Son Eklenenler
Sikorsky Helikopter Türkiye’de Üretilecek

Sikorsky Helikopter Türkiye’de Üretilecek

Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma sanayisinde önemli rol oynayan ve tüm dünyaya ihrac edilen helikopter markası olan Sikorsky, bundan sonda Türkiye’de de üretilecek. Türkiye Savunma Sanayii ve İcra komisyonu ile Amerikan Sikorsky şirketi arasında 2011 yılında prensipte varılan anlaşma kararı, önümüzdeki haftalarda resmi olarak imzalanmak kaydıyla Türkiye TUSAŞ ve Sikorsky şirketleri tarafından ortak helikopter üretme projesi harekete geçirilecek. Genel amaçlı olarak kullanılması planlanan Sikorsky helikopterlerinden Blackhawk (kara şahin) olarak isimlendirilen modelin üretileceğini belirten uzmanlar üretimi yapılacak olan modellerin yerli isimlerin T-10 olarak yeniden adlandırılması beklenmekte. Türkiye’de ki TUSAŞ tesislerinde üretilecek olan Sikorsky modellerinin ilk etapta 109 adet imal edilmesine karar verildi. Üretilen helikopterlerden 30 tanesi Jandarma Genel Komutanlığı’na, 6’sı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na, 20 tanesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, 20 tanesi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, 20’si Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ve geri kalanlarıysa özel kuvvetler komutanlığı ve diğer birimlere teslim edilecek.

sikorsky blackhawk 2

sikorsky blackhawk

Türkiye’de üretilmesi planlanan Blackhawk modelinin 10 ton ağırlığında ve 18 personel taşıma özelliğine sahip olduğunu belirten uzmanlar, üretilecek olan helikopterlerde kullanılan parçaların yüzde 67’sinin yerli sanayi ürünleri olacak. Sikorsky helikopterlerin yazılımları da Türk mühendisler tarafından hazırlanacak. İlk etapta kendi ihtiyacımızı karşılaması için üreteceğimiz 109 Sikorsky modelinin ardından üretimin 700’ün üzerine çıkarılarak ihrac edilmesi yapılan planlar arasında. Üzerinde her türlü AR-GE çalışmasının bağımsız olarak yapılabileceği Sikorsky modellerine komşu ülkelerden talepler şimdiden başladı bile. İlk etapta 3.2 milyar dolar aktarılması planlanan yerli üretim helikopter projesinde TÜBİTAK’tan da tam destek geliyor. Geçtiğimiz yıllarda üretilen yerli helikopter ATAK T129’da bu proje kapsamında özellik bakımından daha da geliştirilecek. Sikorsky Blackhawk modelinin Ankara’da üretilmesi beklenirken, ASELSAN’da projeye hem yazılım hem de donanım açısından destek olacak.

Bir önceki yazımız olan Türklerin Geninde Moğol İzleri başlıklı makalemizde dünya gen haritası, Moğol gen haritası ve Moğol genleri Türklerde hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.