Son Eklenenler
PlayStation 4 ve Xbox One Karşılaştırması

PlayStation 4 ve Xbox One Karşılaştırması

Oyun konsollarında rekabet tüm hızıyla sürerken, Microsoft’un kalesi Xbox One ile Sony’nin göz bebeği PlayStation 4 bu rekabeti en belirgin şekilde yaşayan iki marka olarak karşımıza çıkmakta. Geçtiğimiz aylarda her iki modelinde detaylı incelemelerini sizlerle paylaşmıştık. İlgili yazıları okumak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

PlayStation 4 özellikleri ve Xbox One Özellikleri yazılarımızı fikir kazanmak için inceleyebilirsiniz. Aslında bu makaleyi hazırlamamızdaki temel amaç oyun severlerin seçim yapmalarında bir nebze de olsa yardımcı olmaktır. Hal böyleyken her iki modelin de artılarını ve eksilerini sizler için araştırdık. Seçim yaparken kendi kendinize bazı soruları sormanız gerekiyor, çünkü her iki model de birer oyun konsolu olmanın dışında farklı işlevleri de bünyesinde barındıran birer eğlence makinesi olarak tanınmakta. Kendinize soracağınız ilk soru:

TV Kullanacak mısınız?

Her iki model de yalnızca oyun oynanan cihazlar olarak piyasaya çıkmadı. Her iki model de oyun haricinde eğlence hizmetini veren farklı alternatifleri bünyesinde barındırıyor. Fakat bu işlevlere ek olarak Xbox One modeli standart uydu alıcınız ile televizyon arasına bağlanabilmekte. Bu özelliği biraz daha açacak olursak standart uydu alıcınızı Xbox One Voice komutlarını kullanaran da yönetebilirsiniz. Bu özellik sayesinde örneğin televizyon izlerken Skype üzerinden sesli ve görüntülü arama yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Ayırdığınız Bütçe Ne Kadar?

Aslında her iki modelin de Türkiye satış fiyatları kesinleşmemesine rağmen Amerika ve Avrupa fiyatlarını incelediğimizde Sony PlayStation 4 modelinin Xbox One’a göre 100 USD daha ucuz olarak satışa sunulduğunu söyleyebiliriz. Xbox One fiyatının daha yüksek olmasının sebebi ise cihazın aynı zamanda TV özellikli olmasından kaynaklanmamakta, tam aksine cihazın kutusundan çıkan Kinect 2 cihazının yani harek algılayıcı sensörün fiyatından kaynaklanmakta. Bütçe konusunda endişeleriniz varsa ve 100 USD gibi bir fark sizin için önemliyse tercihinizi PlayStation 4 cihazından yana kullanabilirsiniz.

Hangi Oyunları Oynayacaksınız?

Piyasaya sürülen hemen hemen tüm oyunlar her iki konsolda çalışabilmekte. Örneğin Call Of Duty, Fifa 2014, Watchdogs tarzı oyunları her iki konsol için de bulabilmeniz mümkün. Fakat bazı oyunlar, örneğin; Ryse: Son of Rome veya Forza Motorsport 5 oyunlarını oynamak istiyorsanız Xbox One, Driveclub veya Killzone oynamak istiyorsanız PlayStation 4 modelini tercih etmek zorunda kalacaksınız. Çünkü belirtilen oyunların her iki konsol içinde oluşturulmuş versiyonları bulunmamakta. Oyun tercihlerine göre aslında her iki model de birbiriyle ortüşen özelliklere sahip. Bu soru karşısında tercihi size bırakmak en doğru karar.

Arkadaşlarınızın Tercihlerini Göz Önünde Bulundurun

Her iki konsol da kişisel oyunların yanı sıra çevrimiçi oyunlarla da adından sıkça bahsettirecek. Çevrimiçi oyunlara olan merakınız fazlaysa ve arkadaş grubu içerisinde çevrimiçi oyunları beraber oynadığını grup üyeleri varsa bu durumda çevrimiçi oynayabileceğiniz ve destek alabileceğiniz kişilerin tercihlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmekte. Yani online oyun için takım arkadaşlarınızla ortak bir karar vermeniz gerekiyor çünkü PlayStation 4 tercih eden birisi ile Xbox One tercih eden bir oyuncu çevrimiçi oyun oynayamamakta.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Elektronik Ürün Satışlarını Arttırdı başlıklı makalemizde elektronik ürün taksit sınırlaması, kredi kartı taksit sınırlaması ve kredi kartına taksit sınırlaması ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Arkadaşlar fakat driveclub veya Killzone oynamak istiyorsanız PlayStation 4 modelini tercih etmek zorunda kalacaksınız 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.