Son Eklenenler
Oyun Bağımlıların Beyni Diğerlerine Göre Daha Büyük

Oyun Bağımlıların Beyni Diğerlerine Göre Daha Büyük

Biz çocuklarımızın oyun bağımlısı olmasından dolayı oldukça endişelenmekteyiz. Halbuki  yapılan araştırmalarda oyun bağımlıların beyinlerinin oyun oynamayanların beyinlerene oranla daha büyük  olduğu  tespit  edildi.
Bilgisayar oyunlarının zeka gelişimiyle  alakası zaten bilinen bir gerçek. Flash video oyunları beyni fiziksel açıdan da etkilediği saptandı.
Molecular Psychiatry (Moleküler psikiyatri) adlı dergide yayımlanan bir araştırmada, kasların kontrolü, bellek, dil ve algılardan sorumlu olan ‘gri madde’ oyun bağımlısı kişilerde çok daha yoğun olarak  görüldü.
Almanya/Berlin’de bulunan Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve St. Hedwig Hastanesi  2 ay süren bir deney yaptılar.
Araştırmada gönülü denekler iki ay süresince hergün 30 dakika Nintendo DS sisteminde Mario 64 oyununu oynadılar.
2 aylık süren araştırmanın sonucunda, beyinde bilateral hipokampüs ve sağ alın korteksinde gri madde’nin azımsanmayacak  derecede arttığı tespit edildi.

Oyun Bazlı Tedavi
Hipokampüs, bellek, koku, ses algısal bilgilerin  hafızayla bağlantı kurulmasında etkin bir şekilde rol oynuyor.
Deneklerin oynadığı Mario 64 oyununda, 3 boyutlu (3D) bir dünyada sürekli manevra yapmasını ve Mario karakterinine yoğunlaşmasını gerektirdiği için beyni en etkin bir şekilde  kullandığı ortaya çıktı.
Araştırmacılar, elde ettikleri yeni bilgilerle stres bozukluğu, şizofreni ve nörolojik hastalıklara karşı oyun temelli tedavi guygulanması mümkün şeklinde açıklama yaptılar.

Bir önceki yazımız olan Kadınlar E-Ticareti Daha Güvenli Olarak Nitelendirdi başlıklı makalemizde e-ticaret, e-ticaret kadın müşteriler ve e-ticaret ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.