Son Eklenenler
Microsoft, Korsan Windows’a Savaş Açtı

Microsoft, Korsan Windows’a Savaş Açtı

korsan windows urunlerine karsi savas microsoftBirçok AR-GE çalışmasının ardından milyonlarca dolar yatırım yapılarak geliştirilip piyasaya sürülen ve kullanıcıların bir bilgisayar da olmazsa olmazı haline gelen işletim sistemlerinin korsan kullanımına karşı Microsoft’tan büyük atak. Özellikle bilgisayar satışı yapan firmaların dikkat etmek zorunda oldukları konulardan bir tanesi de Lisanslı işletim sistemi satmaktır. Satın aldığınız markalı ürünlerin çoğu bu kurala dikkat ederken, bu kuralı göz ardı eden üretici ve satıcılar da mevcut.

Microsoft şirketi başta Çin Halk Cumhuriyeti‘ndeki 18 ayrı üretici firmaya sattıkları bilgisayarlara kurdukları lisanssız (korsan) Windows işletim sistemi kurmalarından dolayı Çin’deki yerel mahkemelere suç duyurusunda bulundu. Bilgisayar korsanları tarafından şifreleri kırılarak ya da kodlarıyla oynanarak lisanslama işlevinden kaçırılan ve korsan kullanıma sunulan işletim sistemlerinin en yaygın olduğu ülkelerden birisi olan Çin’de korsana karşı büyük savaş veriyor. İnternet ortamında bile sahte Windows sürümlerinin olduğunu belirten Microsoft yetkilileri bu sistemlerin tüketiciler için büyük bir tehdit olduğununda altını çizdi. Windows 8‘in piyasaya çıkmasının ardından aynı anda korsan sürümlerinin de elden ele dolaştığının farkında olduklarını söyleyen Microsoft yetkilileri özellikle gelişmiş ülkelerde bu durumun suç teşkil ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’de de sıklıkla rastlanan korsan yazılım kullanımına karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlatmış olduğu denetimler ve Bilgi İletişim Kurumunun aldığı önlemlere rağmen korsan yazılım kullanan ülkeler sıralamasında ilk 30’un içerisinde yer almaktayız. 2012 yılı içerisinde bilgisayar kullanıcılarının %64’ünün korsan işletim sistemlerini kullandıklarını belirten Uzmanlar, bu durumun yasal olarak suç sayıldığını ve 2012 içerisinde 1434 kişi ve firmanın korsan yazılım kullanımından ötürü ağır para cezası ve hapis cezasına çarptırıldıklarını belirtti. Türkiye’de ki yazılım korsanlığının genellikle işletim sistemlerinden Windows üzerinde yoğunlaştığını da belirten yetkililer, dünya sıralamasında 22. sırada olduğumuzu da söylemekte.

Özellikle Türkiye’de firmalara ve üreticilere yapılan denetimlerin sürekli artacağını belirten yetkililer, korsan yazılım konusunda katı kuralların uygulanacağını da söylediler. Dünyada korsan yazılımların en çok bulunduğu ülke Çin olurken ikinci sırayı Rusya federasyonu, üçüncü sırayı ile Brezilya alıyor. Hindistan ise nüfusuna oranla korsan yazılımda Türkiye’den bile geri sıralarda. Kullanıcıları korsan işletim sistemlerinden uzak durmaları konusunda uyarıyor ve cezai müeyyidelerinin oldukça fazla olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Cüzdanlarımızı Unutuyoruz Ama Cep Telefonlarımızı Asla başlıklı makalemizde cep telefonu cüzdan, Cep telefonundan nakit ödeme ve cepte cüzdan sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.