Son Eklenenler
Microsoft Kaynak Kodlarını Açacak

Microsoft Kaynak Kodlarını Açacak

microsoft erdogan steve ballmerMilli Eğitim Bakanlığı bünyesinde uzun süredir devam eden Fatih Projesi‘nde son noktaya gelindi. Yaklaşık 15 milyon öğrenciye dağıtılması planlanan tablet bilgisayarlar için alınan tekliflere bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en büyük yazılım devlerinden olan Microsoft projeye dahil olabilmek için tüm imkanlarını seferber ediyor.

Öyleki Microsoft yıllardır hiçbir şekilde vazgeçmediği kapalı kaynak kodu uygulamasından Fatih projesi kapsamında vazgeçebileceğini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birebir görüşen Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer fatih projesinde yazılım ve donanım ihalesini aldıkları taktirde kaynak kodları açacaklarının sözünü verdi.

Erdoğan’ın ABD ziyareti esnasında bizzat San Fransisco’ya kadar gelen Ballmer, Fatih projesiyle ilgili yapmış oldukları ön çalışmalardan bahsederek hangi sistemleri kullanacaklarının detaylı bilgisini verdi. Aynı zamanda Ballmer Fatih Projesi ihalesinin kendileri açısından önem arzettiğini ve bu bağlamda tüm teknolojik desteklerini Türkiye’ye sunacaklarını da sözlerine ekledi. TÜBİTAK bünyesinde AR-GE merkezi kurmayı planlayan Microsoft kod geliştirme ve uygulama geliştirme alanında her türlü yatırımı yapacaklarının altını çizdi.

Hem Başbakan hemde diğer merciiler tarafından da sıcak bakılan teklif sonrasında Microsoft’un ihaleye dahil edilmesine karar verildi. İhale şartlarına açık kaynak kod ile başvuru şartının getirildiği öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Lumia 920 Galaxy S3 ve iPhone 5 Kamera Karşılaştırması (Video) başlıklı makalemizde galaxy s3, iPhone 5 ve kamera karşılaştırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.