Son Eklenenler
Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Elektronik Ürün Satışlarını Arttırdı

Kredi Kartında Taksit Sınırlaması Elektronik Ürün Satışlarını Arttırdı

Türkiye’de kredi kartı kullanımından doğan maduriyeti azaltmak, bankaların uygulamış olduğu farklı kredi kartı standartları ve buna bağlı olarak mağazalarda uygulanan kredi kartı promosyonları ve taksit seçeneklerinin farklılığının haksız rekabet doğurduğuna dikkat çeken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bu duruma bir son vermek için geçtiğimiz ay kredi kartı taksit sınırlaması kararı almıştı. Alınan kararın 15 gün içerisinde uygulamaya koyulacağı bilgisini veren yetkililer, bu haberin üzerine son defa yüksek seçenekli taksit avantajından yararlanmak isteyen tüketicilerin mağazalara akın etmesine neden oldu.

kredi karti taksit

Elektronik ürün satışlarında uygulanmakta olan 12 ay taksit seçeneği 15 gün içerisinde sona ereceğinden dolayı tüketiciler başta teknoloji marketler olmak üzere elektronik ürünlerin satıldığı mağazalara akın etmekte. Kredi kartı taksit sınırlaması uygulanmaya başladıktan sonra en fazla 6 taksit yapılarak satın alınabilecek olan elektronik ürünlere şu günlerde rağbet aşırı derecede yoğun. Mağaza yetkilileri satışların oldukça iyi gittiğini belirtirken satışların artmasında kredi kartı taksit sınırının da büyük etkisi olduğunu belirtmekte. Alışverişlerinde genellikle elektronik ürün tercih eden müşterilerin 12 taksit avantajından özellikle yararlanmak istediklerini belirmekte olduğunu söyleyen elektronik ürün satış mağaza yetkilileri, taksit sınırlamasının yürürlüğe girmesinin ardından satışlarda büyük düşüş olacağı konusunda hem fikir.

BDDK yetkililerinin genel taksit sayısının 9, elektronik ürün satışlarındaki ve kuyumculuk alışverişlerindeki taksit miktarının ise 6 ayla sınırlayacaklarını belirtmesindeki amacın son yıllarda kontrolsüz olarak devam eden ürün almadan kredi kartı taksitlendirmesi vakalarına sıkça rastlanması olduğu söylenmekte. Özellikle yüksek limitli kredi kartlarından yüksek meblağlı elektronik ürünlerin 12-18 ay gibi uzun vade ile satılmış gibi gösterilerek haksız kazanç elde ettiği belirtilen bazı işletmelerin, BDDK’nın bu kararı almasında en büyük etken olduğu açıklandı. Bankadan kredi çekmek yerine elektronik ürün almış gibi gösterip kredi kartlarını taksitlendiren tüketicilerin sayısındaki artışı engellemek için alınan bu önlem bir bakıma yerindeyken, diğer taraftan ürün satışı ile haklı kazanç elde eden mağazaları da zor duruma sokacak gibi görünüyor.

2014 yılında elektronik ürün satışında ne gibi değişiklikler olacağını hepimiz takip edip göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Bulut Bilişim Sektöründe Personel Açığı başlıklı makalemizde Bulut bilişim, Bulut bilişim personel açığı ve bulut sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.