Son Eklenenler
Hediyeye Göre Çiftleşme Süresini Belirleyen Örümcek

Hediyeye Göre Çiftleşme Süresini Belirleyen Örümcek

Bugün siz değerli okuyucularımızla sırf hoşumuza gittiği için ilginç bir haberi paylaşmak istedik. Her ne kadar uzak dursak, yaklaşamasakda örümcekler sıra dışı yaşamlarıyla dikkatleri çekmeye devam ediyor. Son günlerde çoğu bilim sitesinde karşımıza çıkan bu sıra dışı durumu biraz araştırarak ilginç sonuçlara ulaştık. Alman bilim adamları tarafından ortaya çıkartılan bu sıra dışı özellik insanoğluna ders olması açısından büyük önem arz ediyor. Öyle ki Pisaura mirabilis adındaki bir örümcek türü üzerinde yapılan araştırmalara göre erkek örümceğin, dişisine çiftleşme öncesinde hediye edeceği yem, onun dişisiyle daha uzun süre çiftleşmesine ve bu durumun tekrarlanmasına sebep olmakta. Greifswald Üniversitesi’nde çalışan biyolog Gabriele Uhl tarafından ortaya çıkarılan bu ilginç özellik örümceklerin sıra dışı yaşamları hakkında birçok bilinmezi ortaya çıkarmakta.

Dişi örümceğin özellikle erkek örümcek konusunda seçisi olduğu dikkate alınırsa, yumurtalarını dölleyecek olan erkek örümceklerin çiftleşmek için farklı hediyeler alarak dişisinin ilgini çekmeyi amaçlaması oldukça ilginç. Genellikle örümcek ağına sarılmış olan ölü sinek ya da diğer böceklerin dişi örümceğe sunulması daha uzun ve tekrarlı bir çiftleşme için en önemli etken. Normalde hediye getirmeyen erkek örümceklerin ortalama 10 dakika çiftleştiği belirtilirken, hediye sunan örümceklerin çiftleşme sürelerinin 100 dakikaya kadar uzadığı takip edilmekte.

Bir önceki yazımız olan Finansbank’tan Bilinçli Harcama Hareketi başlıklı makalemizde bilinçli harcama hareketi, finansbank ve ilk kartım hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.