Son Eklenenler
F Klavye Deyip Geçmeyin

F Klavye Deyip Geçmeyin

Geçtiğimiz haftalarda F Klavye’nin Türkçe dil yapısında daha uygun olduğundan ve F Klavye kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğinden bahsederek, F Klavye ile ilgili çekincelerinizi yanıtlayarak kafanızın içerisindeki soru işaretlerini bir bir temizlemiştik. Bugün ise sizlere dünya klavye kullanımı şampiyonasından ilginç veriler aktarmak istiyoruz. Türkiye Klavye Takımı, 1965 yılından itibaren dünya klavye kullanımı şampiyonasına katılmış olan Türkiye F Klavye ile 70 kez dünya şampiyonluğu kazandı. Başbakanlığın hazırladığı yönerge ile 2017 yılı sonuna kadar tüm resmi dairelerde F Klavye kullanımına geçecek olan kamu kuruluşlarında şimdiden hazırlıklar başladı. 1946 yılında Bilgi İşlem Federasyonu Onursal Başkanı İhsan Sıtlı Yener tarafından oluşturulan F klavye standartı o yıllarda popüler hale gelmiş, fakat kişisel bilgisayar satışlarının artması nedeniyle, Q Klavye ile rekabet edemeyecek kadar azalmıştı.

Turkiye klavye takimi

1965 yılından itibaren Türkiye adına klavye yarışmalarına katılan Türkiye Klavye Takımı F Klavye ile 70 kez dünya şampiyonluğunu elde etti. O kadar yaygın kullanımı olmasına karşın Q Klavye henüz daha dereceye giremedi. İlk kez 1965 yılında Fransa’da katıltığımıza Dünya Klavye Şampiyonası’nda Ece Özbayrak ile şampiyonluğu kazanan ülkemiz, bu tarihten itibaren katıldığı tüm şampiyonalarda dünya liderliğini bırakmadı. Uzmanlar F Klavye kullanımının daha hızlı ve hatasız yazmayı sağladığını vurgularken, toplum olarak F Klavye kullanımının önemini hatırlatmakta.

Bir önceki yazımız olan İnsana Ait En Eski DNA Örneği Bulundu başlıklı makalemizde Denisova insanı, DNA ve en eski insan DNA hakkında bilgiler verilmektedir.

4 yorum

  1. Türkçeye uygun belki ama el alışkanlığı işte F klavye kullanmak bana inanılmaz zor geliyor.

  2. ben f klavye kullanıyorum ve çok hızlı yazıyorum…

  3. Bu şampiyona yılda kaç kez yapılıyor da 49 yılda 70 kez yapılmış??

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.