Son Eklenenler
Elektrik Hattından İnternet PowerLine Networking

Elektrik Hattından İnternet PowerLine Networking

Son dönemlerde kablosuz bağlantı Wi-Fi oldukça yaygın olarak kullanılsa da yeni teknolojilerle Wi-Fi kullanımı azalacak gibi görünüyor. Prizden internet ya da elektrik hattından internet olarak da bilinen PowerLine teknolojisi sayesinde internet daha yüksek hızlarla daha uzun mesafelere ulaşabilecek. Evinizin salonunda bulunan Wi-Fi (Wireless) modeminiz evinizin her odasında aynı performansı göstermiyorsa, balkonunuzdan yada evin uzak köşelerinden internete bağlanmakta zorlanıyorsanız bu teknoloji tam da size göre. PowerLine adıyla tüm dünyada yılın icadı olarak belirtilen elektrik üzerinden internet teknolojisi şu sıralarda oldukça popüler ve bağlantı sıkıntısı yaşayanlara en verimli çözümü sunuyor. Temel olarak kabloları gizlenmiş bağlantı olarak isimlendirilen PowerLine Network teknolojisi uzak bilgisayarlara ağ kablosu çekmek yerine kullanılan powerline adaptörler aracılığıyla prizlerden bağlandı sağlamak olarak tanımlanabilir.

powerline teknolojisi

İlk olarak 2001 yılında patent alan powerline teknolojisi aracılığıyla 14 Mbps hızında veri transferi yapılabilirken bugün Gigabit hızlarda veri transferi yapılabilmesi mümkün oluyor. Veri trafiğinde yüksek standartta şifreleme ve en az kayıpla elektrik hattı aracılığıyla ağ kurmanızı sağlayan powerline network teknolojisi bugün Türkiye ve Dünyada en sık kullanılan bağlantı modelleri arasında yer almakta. 1 adet powerline bağlantı cihazı satın aldığınızda içinden çıkan 2 adet powerline adaptör ve iki kısa ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlı modeminiz üzerinden ethernet kablosunun bir ucunu powerline adaptöre bağladıktan sonra prize takmanız, ikinci adaptörü de hangi odada kullanmak istiyorsanız oradaki prize takarak modemdeki interneti elektrik hattı aracılığıyla diğer odadaki adaptöre taşıyabilmeniz mümkün oluyor. Birbirini otomatik olarak tanıyan iki adaptör arasında yüksek hızlı veri akışı sağlayabileceğiniz powerline network teknolojisi sayesinde interneti verimli ve uzun kapsama alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Powerline-Network baglanti

Hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak çalışan powerline sistemi bir o kadar da güvenli. Sıradan Wi-Fi hattınız saldırı alabilirken, powerline hattınız dışardan gelecek saldırılara karşı son derece güvenli. Hali hazırda piyasada satılan powerline adaptörleri mevcut. TP-Link TL-PA211KIT AV200 Nano 200Mbps Powerline Adaptörünü önerebileceğimiz powerline bağlantı modelinde elektrik hattının eriştiği tüm bağlantılar arasında ağ kurabilmeniz mümkün. Örneğin 7 kat altınızdaki komşunuz ile internetinizi paylaşabilir, Karşı sokaktaki arkadaşınızla kendi bilgisayarınız arasında ağ kurabilirsiniz. Mesafe sınırını mümkün olduğunca aşmanızı sağlayan powerline teknolojisinde mesafe arttıkça bağlantı kalitesinin de düştüğünü hatırlatalım. Yani şehrin bir ucundan diğerine iki adaptör aracılığıyla bağlanmanız imkansız. Ama çok uzun mesafelerde elektrik hattı üzerinden internet bağlantısı kurmanıza yarayan powerline adaptörlerinin de olduğunu hatırlatalım.

Bir önceki yazımız olan İş Güvenliği Yasasının Son Durumu başlıklı makalemizde 2014 iş güvenliği yasası, iş güvenliği yasası son durum ve iş yeri güvenliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.