Son Eklenenler
Dünyaya En Uzak Galaksi

Dünyaya En Uzak Galaksi

Teknolojinin giderek hız kazandığı günümüzde özellikle uzay teknolojileri alanında akıl almaz buluşlar gerçekleştirilmekte. Son yıllarda populer bir durumda hızla ilerleyen uzay bilimleri günümüzde ilginç keşifleri beraberinde getiriyor. Hawai’deki Keck gözlem evinde konuşlandırılan Hubble Uzay Teleskobu sayesinde bugün gökbilimciler dünyadan tam 30 milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksinin keşfini gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Texas üniversitesi öğretim üyelerinden Steven Finkelstein tarafından yapılan açıklamaya göre 30 milyar ışık yılı uzaklıktaki z8_GND_5296 ismi verilen galaksi bize evrenin oluşumundaki büyük patlama ile ilgili detaylı bilgiler sağlayacak şeklinde konuştu.

Dünyadan bakıldığında ışığın ulaşması uzun zaman aldığından dolayı bizler galaksiyi 13 milyar yıl önceki haliyle görebiliyoruz. Şuan görüntülerde farkedilen z8_GND_5296 adlı yeni galaksi, büyük patlamadan (big bang) 700 milyon yıl sonraki haliyle karşımızda. Yeni keşfedilen galaksinin dünyanın içerisinde bulunduğu samanyolu galaksisinden yaklaşık 2 kat daha büyük olduğu anlaşıldı. Ayrıca dünyaya en uzak galaksi olmasıyla literatüre geçen z8_GND_5296, bizim galaksimizin dönüş hızından yaklaşık 300 kat daha hızlı dönerek kendi içerisinde yeni yıldızlar oluşturmakta.

Mevcut teknoloji kullanılarak Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla tespit edilen bu yeni galaksiden belki daha uzak galaksileri yakında kullanılmaya başlanacak olan James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla keşfedebilmek mümkün.

Bir önceki yazımız olan Google Cumhuriyet Bayramını Unutmadı başlıklı makalemizde 29 ekim, 90. yıldönümü ve cumhuriyet bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.