Son Eklenenler
Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Çin’in Parmakları Altında

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Çin’in Parmakları Altında

Bilgisayar teknolojilerinin giderek hız kazandığı günümüzde dünya devi ülkeler hız konusunda birbirleriyle yarış halinde. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere ve Almanya arasındaki büyük rekabete şimdi de dünyanın uyuyan devi Çin tienhi-2 dunyanin en hizli bilgisayariHalk Cumhuriyeti eklendi. Sün zamanlarda yenilikçi teknolojilerin merkezi konumunda olan Çin, dünyanın en hızlı bilgisayarını elinde bulundurmakta.

Çin menşeyli haber ajansı Şinhua tarafından yayınlanan habere göre, dünyanın en hızlı 500 bilgisayarının belirlendiği TOP500 projesinin sonuçları belli oldu. Şimdiye kadar dünyanın en hızlı bilgisayarını elinde bulunduran ABD, Titan adı verilen makinesiyle hız rekorlarını kırmıştı. Çin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve adını Tienhı-2 olarak belirttiği bilgisayarı bugün tanıttı. Çin Ulusal Savunma Teknolojileri Üniversitesi tarafından kapsamlı bir çalışmanın ardından üretilen Tienhi-2, bir saniyede 33,86 petaflop işlem yapabilme kapasitesiyle dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını kazandı.

ABD’nin göz bebeği Titan ise bir saniyede 17,58 petaflop işlem yapabilme kapasitesiyle ikinci sırayı alırken, üçüncü sırayı yine Amerika’dan Sequoia adlı bilgisayar aldı. Ülkeler sıralamasında birinciliğe yükselen Çin Halk Cumhuriyeti Tienhi-2 adlı bilgisayar ile uzun süre lider koltuğunda oturacak gibi görünüyor. Çin ve ABD’nin ardından Japonya, İngiltere ve Fransa’ya ait bilgisayarlar bu sıralamada yerlerini alırken Rusya Federasyonu ilk 10’un içine giremedi.

Bir önceki yazımız olan İşte Xbox Oyunlarının Fiyatı başlıklı makalemizde Xbox One, xbox one oyun fiyatları ve xbox one oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.