Son Eklenenler
Dünyanın En Hafif Malzemesi

Dünyanın En Hafif Malzemesi

Günümüz teknolojileri giderek küçülürken aynı oranda da hafifleme eğilimine gidiyor. Öyle ki artık araştırmacılar daha küçük kütlelerle daha sağlam ve hafif ürünler elde etmenin peşinde. Bu araştırmalara son süratle devam eden, Amerika Birleşik Devletleri’nde ki Kaliforniya Üniversitesi bünyesindeki araştırma enstitüsü çalışanları standart yapay köpükten bile daha hafif olan bir malzemeyi üretmeyi başardı. Yapay köpükten 100 kat daha hafif olan bu malzeme aynı zamanda daha da sağlam olmasıyla dikkat çekiyor. Yüzde 99’u hava olan bu yapay malzemenin insan saç telinden 900 kat daha ince olan içi boş boruların birbirine kenetlenmesiyle oluşturulan bir katman olduğu bilgisi verildi.

Doktor Tobias Schaedler tarafından verilen bilgiye göre saç telinden yaklaşık 1000 kat ince olan içi havayla dolu tel boruların birbiriyle kenetlenmesi suretiyle oluşan bu malzemenin santimetreküp başına özgün ağırlığı 0,9 miligram olarak açıklandı.

Mikro kafes olarak tanımlanan bu malzeme dünyanın en hafif malzemesi olarak bilim literatüründe yerini aldı. Savunma sanayisinde kullanılması planlanan bu ince malzemenin aynı zamanda pil elektrotlarında, ısı yalıtımında ve şok enerjiyi süspanse etme görevinde kullanılanılması beklenmekte.

Kaynak: TUBİTAK

Bir önceki yazımız olan Google'ın Yeni Arama Algoritması Hummingbird başlıklı makalemizde 2013 google algoritması, Google ve Google yeni arama algoritması hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.