Son Eklenenler
Camı Titreterek Reklam Yaptılar

Camı Titreterek Reklam Yaptılar

Reklam ve reklamcılık son 10 yılda büyük ilerleme katetti. Eskiden yalnızca gazete mecmua, televizyon ve radyolar aracılığıyla bizlere ulaşan reklamlar günümüz teknolojilerinin hızlı ilerleyişine ayak uydurarak ulaşma biçimleri bakımından evrim geçirdi. Öyle ki reklam ajansları son teknoloji ürünü araçlar kullanarak birebir tanıtımı yaygınlaştırabilmek için bir takım çalışmalarda bulundu veya bu çalışmaları destekledi. Kişiye özgü reklam modeli herhangi bir ürünü son alıcıya pazarlayabilmek için en etkili yöntemlerden birisi olarak kabul edilirken bu yöntemin hangi araçlar kullanılarak yapılacağı tartışma konusuydu. Bazı uzmanlar birebir pazarlama metodunu bu iş için önerirken bazıları bilinç altı yani alıcıya farkettirmeden tanıtma konusunda direttiler ve sonuç olarak bilinçaltı reklamcılık kavramı doğru. Bu kavram çağımız teknolojileriyle birleşerek son yıllarda başvurulan metodlar arasına girdi.

Konumuz açısından bakacak olursak, alıcılara farkettirmeden (görünürde reklam yapmadan) onların boş vakitlerinde onlara özel birtakım özel iletiler gönderme konusunda 4 yıldan beri çalışmalarını sürdüren Alman Sky Deutschland yayın şirketi aradığı metodu buldu. Otobüs, tren, metro gibi toplu taşıma araçlarında işe gelip gitme süresinde deneklerin kafalarını cama koydukları ve bazı durumlarda kısa süre kestirebildikleri (kısa süreli uyku) sonucundan hareketle, uyku esnasında cama yerleştirilen vericiler vasıtasıyla değişik titreşimlerin gönderilmesi şekliyle iletinin deneklere iletilebilmesinin yolunu keşfetti. İlk olarak BBDO reklam ajansı tarafından kullanılan bu yöntem cama başını dayayarak yolculuk yapan kişilere uyku esnasında gönderilen bilinçaltı mesajlar ile reklamın iletilmesi başarıldı. Almanya’da başarılı olduğu tespit edilen yöntemin tüm ülke çapındaki taşıma araçlarında kullanılabileceğini belirten uzmanlar, siz uykudayken bilinçaltı mesajlardan oluşan reklamların başarı yüzdesinin daha yüksek olduğu konusunda hem fikir. Aynı zamanda bu yöntem kullanılarak cama verilen titreşim mesajlarında haberler, hava durumu, müzik gibi iletilere de yer verilmesi planlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz e-kitap Okuma Uygulaması başlıklı makalemizde ücretsiz e-kitap uygulaması, Wattpad ve Wattpad e-kitap hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.