Bu Malzeme Bataryalar İçin Büyük Bir Devrim

[ads1]Herkesin  en  büyük problemlerinden  biri de sürekli kullandığımız hatta elimizden düşürmediğimiz elektronik cihazlarının bataryalarının çabuk bitmesi ve ilerleyen  zamanlarda da daha fazla şarj etme durumunda kalmamızdır.Bu problemin temelinde, bataryalarda kullanılan materyalin zamanla  kullanılmaından  dolayı hasar görmesine, kırılıp çatlamasına ve tam anlamıyla şarj olma özelliğinin kaybolmasından kaynaklanıyor.

Bu konuyla alakalı olarak  bataryaların içindeki malzemenin eskisine nazaran daha sağlam, daha dayanıklı, çabuk  kırılıp çatlamayan bir nevi yapıştıtıcı özelliği bulunan sıvı bir malzeme üzerinde araştırmalar yapılıyor.
Bu araştırmadaki sıvı malzemenin kullanım amacı, pilin içinde zamanla oluşacak olan kırık ve çatlakların içine dolarak  daha uzun süre kullanabileceğiniz bir bataryaya sahip olmak.
Bu sayede elektrikli otomobil, bisiklet ve en fazla kullandığımız cep telefonu, tablet ve notebooklar için kendini yenileyebilen harika bir batarya olmuş  olacak.

Kendini yenileyebilen elektrod adı verilen bu malzeme lityum’la test edildiği zaman oldukça iyi sonuçlar elde edildi. Lityum denilen malzeme taşınabilir (mobil) cihazların bataryalarında kullanılan asıl  maddedir.
Hatalı şarj etme yani yarım şarj etme ya da pil daha bitmeden şarj etme gibi elektronik cihazın bataryasına enerji depolarken 4 yıllık ömrü olan bataryayı 2 yıl ömre düşmesine sebebiyet verir. Ardından biz de hemen  batarya eskidi deyip yenisini almaya karar veririz.

Bu yeni sistemde kendini iyileştiren-yenileyen elektrod tek başına, bildiğimiz diğer pillere oranla 8 kat daha fazla enerji depolayabilmektedir. Konvansiyonel piller ile birleştirildiği zaman bu  pilin %40 oranında daha fazla enerji depo etmesine olanak sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan 8 Çekirdek İşlemcili Akıllı Telefon Test Edildi başlıklı makalemizde 8 çekirdek işlemcili telefon, 8 çekirdekli işlemci ve MediaTek hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

PDF Dosyasını Microsoft Word Dosyasına Dönüştürme

Bilgisayarınızda bulunan yüksek kaliteli PDF dosyalarını Microsoft’un meşhur ofis uygulaması Word ile uyumlu hale mi getirmek istiyorsunuz? Elinizdeki PDF belgelerini Word’e dönüştürmek...

Instagram’daki Kısıtlama Seçeneği Ne İşe Yarar?

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcı yorumlarını kontrol altına almak için kısıtlama özelliği adı altında şahane bir seçenek oluşturdu. Böylelikle gönderilerin altına...

Zoom Programında Sanal Arka Planlar Nasıl Kullanılır?

Popüler video konferans uygulaması Zoom Video Communications, kullanıcılarına sanal arka plan kullanma özelliği getirdi. Böylelikle evden yaptığınız görüşmelerde yeşil perde yardımıyla arkanızdaki...

Yüksek Kapasiteli Görüntülü Konuşma Hizmeti Messenger Rooms Yayınlandı!

Popüler sosyal medya uygulaması Facebook, 50 kişiye kadar katılımcı desteği bulunan Messenger Rooms özelliğini aktif hale getirdi. Facebook’un yeni görüntülü konuşma özelliği...

Mozilla Firefox İçin En İyi YouTube Uzantıları

Popüler internet tarayıcısı Mozilla Firefox, daha iyi bir YouTube kullanma deneyimi elde etmek için oldukça nitelikli uzantılar bulunduruyor. Eğer siz de varsayılan...

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!