Son Eklenenler
ASELSAN’ın Akıllı Telsizi

ASELSAN’ın Akıllı Telsizi

Türk savunma sanayiinin mihenk taşlarından birisi olan ASELSAN, Türk mühendisler tarafından yerli üretim telsizlerini bugün yapılan toplantıda görücüye çıkardı. Ülkemizde birçok ilki bizlere yaşatan ASELSAN ürettiği akıllı telsiz modeliyle dünya genelinde bir ilki de gerçekleştirdi. Akıllı telsizler aracılığıyla sesli haberleşme yapılabildiği gibi aynı zamanda veri transferi de gerçekleştirilebilmekte. Yalnızca veri transferiylede kalmayan telsizler aracılığıyla telefon görüşmesi ve kısa mesaj gönderimi ve alımı da yapılabilmekte. “Aselsan 4900 ATLAS Sayısal Haritalı El Telsizi” adıyla üretilen akıllı telsiz şimdiden Türkiye’deki birliklere dağıtılmaya başlandı. İlk olarak İzmir, İstanbul ve Ankara’daki askeri birliklerde kullanılmaya başlanan 4900 ATLAS Sayısal Haritalı El Telsizi, yakın zamanda ülke içerisindeki tüm birliklerde aktif olarak kullanılmaya başlayacak.

Aselsan 4900 ATLAS Sayisal Haritali El Telsizi

Akıllı telsizin en büyük özelliklerinden birisi de GPS cihazı olarak da kullanılabilmesi. Akıllı telefonları aratmayacak cinste olan akıllı telsizde kullanılan özel şifreleme teknolojisi ile dışarıdan müdehale edilmesi ve dinlenmesinin de önüne geçilmiş. Yeni nesil telsizlerde kullanılan özel kriptolama tekniği sayesinde güvenlik bakımından da tüm önlemlerin alındığı özel bir cihz olmakta. Türk Elektronik Sanayicileri Derneği tarafından da ödüle layık görülen Aselsan 4900 Atlas akıllı telsiz üzerinde kullanılan GPS sayesinde kullanan kişinin yeri anında tespit edilebilmekte, aynı zamanda harita özelliğiyle kullanan kişi de kendi yerini görebilmekte. Akıllı telsiz şimdiden ABD, Suudi Arabistan, Pakistan, Sri Lanka gibi onlarca ülkeye de ihrac edilirken, uluslararası arenada da büyük başarılara sahne olacak gibi görünmekte.

Bir önceki yazımız olan Facebook'ta Geçirdiğiniz Zamanı Öğrenin başlıklı makalemizde Facebook geçirdiğiniz süre, facebook harcadığınız süre öğren ve Facebook ne kadar süre hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.