Son Eklenenler
Apple’a Ceza Geldi

Apple’a Ceza Geldi

Amerika Birleşik Devletleri menşeyli, dünyanın en güçlü teknoloji devlerinden birisi olarak kabul gören Apple’ın, yapmış olduğu bazı gizli anlaşmalarla başı derde girdi. Dünyanın en önemli sektörlerinden birisi olan elektronik kitap sektörüne hızla giren Apple, bu sektörün öncü kuruluşlarından birisi olan Amazon ile başa baş rekabet halindeydi. Taa ki foyası meydana çıkana kadar. İddiaya göre Apple, elektronik kitap yayıncı kuruluşlar ile fiyat düzenlemeleri konusunda gizli anlaşmalar yaparak piyasadaki dengeleri değiştirmeyi amaçladı. Bunu farkeden Amerika Yayıncılar Birliği’nin şikayeti üzerine açılan dava dün nihayetlendi. Apple’ın elektronik kitap yayıncıları ile gizli anlaşmalar yaptığını kanıtlayan delillerin mahkemede sunulması, hakimin kararındaki en büyük dayanak oldu.

Amerika Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan bilir kişi, konuyla ilgili incelemelerini tamamlayarak bir rapor halinde mahkeme heyetine sundu. E-kitapların fiyatlarında ayarlamalar yapmak için yayıncılarla gizli anlaşmalar yaptığı anlaşılan Apple, hakim Denise Cote tarafından rekabeti düzeleyici şartlara uymadığı gerekçesiyle 5 yıl boyunca rekabet anlaşmalarında yer almama cezası verdi. iPad cihazlardaki e-kitap uygulaması için yayıncılarla anlaşıp piyasa fiyatlarını etkilemeye çalışan Apple, pirince giderken elindeki bulgurdanda oldu.

Uzmanlar Apple’ın bu davranışındaki asıl amacının elektronik kitap sektörünün lideri Amazon.com‘un üstünlüğünü sona erdirmek olduğu konusunda hem fikir. Apple avukatları konuyu bir üst ticaret mahkemesine götürecek.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun başlıklı makalemizde Ramazan bayramı, ramazan bayramı tebriği ve teknoloji defteri bayram tebriği hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.