Son Eklenenler
Apple Kalp Krizini Tahmin Edecek

Apple Kalp Krizini Tahmin Edecek

Çağımızın en kötü hastalıklarından birisi olan ani kalp krizleri, bireye hissettirmeden sinsice öldürüyor. Binlerce insanın teşhis edilmeden aniden ölümüne sebep olan kalp krizlerini, doktorlar haricinde önceden tespit eden herhangi bir teknolojinin bulunmayışı, Amerika’nın dünyaya açılan markası olma konumundaki Apple’ı harekete geçirdi. Apple uzun süredir konunun uzmanı kardiyolog ve kalp cerrahlarıyla birlikte ortaklaşa olarak 2014’e damgasını vuracak yeni bir cihaz geliştirmenin peşinde. San Francisco Chronicle gazetesinden edindiğimiz bilgiler kapsamında Apple kalp krizini önceden tespit edecek bir cihaz üzerinde çalışıyor. Vucudumuzdaki damarların içerisindeki kanın dolaşım hızı ve sesini tespit etme prensibiyle işlev görecek yeni cihazın Tıp sektöründe bir ilk olacağı belirtilmekte.

kalp krizi

Kardiyoloji uzmanları, kalp krizinin en yakın göstergesi olan kan dolaşımının yavaşlaması ve buna bağlı olarak damarların içerisinden geçen kanın akışındaki ses değişikliğinin ölçülebilmesi halinde kalp krizinin önceden tespit edilmesinin mümkün olabileceğini belirtmekte. Apple konuyla ilgili olarak ses alanında uzman Tomlinson Holman ile çalışarak cihaza işlev kazandırmayı amaşlamakta. Sıradan bir telefon gibi cebimizde taşıyabileceğimiz sensör sürekli olarak çalışacak ve anlık ölçümlerle detaylı raporları kullanıcıya sunacak. Ancak bazı kaynaklara göre Apple üreteceği kriz haber cihazını ileride piyasaya süreceği akıllı saat iWatch ya da iPhone modellerine de entegre edebilir. Apple sağlıkla ilgili uygulamalara 2014 yılı içerisinde ayrıca önem vereceğini daha önceleri açıklamış ve bununla bağlantılı olarak sağlık uyulamalarında uzman Marcelo Malini Lamego’yu şirket bünyesine almıştı.

Bir önceki yazımız olan IOS ve Android'li Cihazların Yıllara Göre Fiyat İstatistikleri başlıklı makalemizde Android, Android ve ios fiyat karşılaştırması ve Android ve ios karşılaştırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.