Son Eklenenler
Apple’ın İlk Reklam Filmi

Apple’ın İlk Reklam Filmi

Dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan Apple bundan 38 yıl önce küçük bir garajda Steve Jobs ve arkadaşları tarafından amatörce kurulmuş ve yaklaşık 10 yıl sonra dünyanın en değerli bilgisayar üreticilerinden birisi olmuştur. 1984 yılında şirketin ürettiği MAC bilgisayarların fuarlarda büyük ilgi görmesi Apple’ın seri üretime geçerek ürünün tanıtımı için daha sonraları Oscar ödülüne layık görülen yönetmen Ridley Scott ile anlaşılarak yaklaşık 60 saniye uzunluğunda bir reklam filmi hazırlatılmıştır. Steve Jobs‘ın beğenerek yönetim kuruluna sunduğu fakat yönetim kurulu üyelerince beğenilmeyip onaylanmayan reklam filmi dönemin televizyon kanallarında yalnızca 1 defa gösterildikten sonra yayından kaldırıldı.

1 milyon dolarlık bütçe ile çekilen reklam filmi o döneme göre durağan ve tekdüze standartlara karşı çıkan bir tema içerdiğinden dolayı eleştirmenlerce çok da beğenilmemişti. Bilim kurgu filmlerini andıran konusuyla robotlaşmış bilgisayar kullanıcıları için 1984 yılının büyük bir dönüm noktası olduğu vurgulanmış. Apple’ın ilk reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook 2017'de Kapanacak başlıklı makalemizde facebook 2017 de kapanacak, facebook kapanıyor ve Facebook kullanıcı kaybediyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.