Son Eklenenler
Akıllı Telefon Bağımlılığınızı Ölçün

Akıllı Telefon Bağımlılığınızı Ölçün

Teknolojinin bugün ulaştığı son nokta başta bilim adamları olmak üzere hemen hemen herkesi endişelendirmekte. Çoğu kullanıcının elinden düşürmediği akıllı telefonlar, tabletler birden bire hayatımıza yerleşti ve bizlerin ayrılmaz parçası haline geldi. Bu durum araştırmacıları da harekete geçirerek, mobil cihaz bağımlılığımızı ölçmek bağlamında yeni bir uygulamanın ortaya çıkmasını sağladı. Almanya’nın Bonn kentinde faaliyet gösteren bir araştırma şirketi kullanıcıların bağımlılık düzeylerini ölçmek adına Menthal adını verdikleri bir uygulamayı tanıttı. Uygulamanın amacı, herkesin elinden düşeyen akıllı mobil cihazlarla hangi işlevlerin gerçekleştirildiği ve hangi sıklıkla kulandığımızı ortaya çıkarmak. Araştırmacıların hipotezlerine göre görüşme yapmak ve mesajlaşmak için üretilen akıllı telefonların amacı haricinde kullanılarak geçirdiğimiz vaktin farkına varmamamız noktası oldu.

telefon bagimliligi nomofobi

Yapılan araştırma dahilinde kullanıcılara ücretsiz olarak yüklenen Menthal adlı uygulama sayesinde bir takım ölçümler yapıldı. Yaklaşık 1500 kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları analiz edilerek ilginç sonuçlara ulaşıldı. Araştırmanın başındaki isim Dr. Christian Montag tarafından kamuoyuyla paylaşılan araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların sahip oldukları mobil teknolojiler gereği dışında kullanılmakta. Hangi süre ile hangi uygulamaların kullanıldığının ortaya çıktığı araştırma sonuçlarına göre kullanıcılar vakitlerinin büyük çoğunluğunu internete girerek harcamakta. İnternet kullanımının ardından başta sosyal medya uygulamaları ve ücretsiz görüşme uygulamalarının sıklıkla kullanıldığı bilgisi verilirken, bazı kullanıcıların bu cihazları yalnızca oyun oynamak için kullandıklarının tespit edilmesini sağladı. Araştırma sonuçlarının ortaya çıkmasında Bonn Üniversitesi’nden uzmanlarında destek verdiği çalışmanın detayları bilimsel makalelerde kullanılarak literatüre geçmesi sağlanacak. Menthal adlı uygulamayı sizler de telefonunuza ya da tabletinize indirerek kullanabilir, hangi uygulamaların hangi sıklıkla kullanıldığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Fakat hatırlatmamız gereken bir nokta, Menthal uygulaması şimdilik yalnızca Android işletim sistemiyle uyumlu. IOS çalışmaları başlatılan uygulama önümüzdeki aylarda AppStore’a da eklenecek.

Bir önceki yazımız olan Facebook WhatsApp'ı Satın Aldı başlıklı makalemizde Facebook, facebook whatsapp birleşti ve facebook whatsapp satın aldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.