Son Eklenenler
AIDS Aşısında Son Gelişmeler

AIDS Aşısında Son Gelişmeler

Yaklaşık 8 yıldır Dünya Sağlık Örgütü’nün de desteğiyle onlarca proje üzerinde çalışan bilim adamları bu güne kadar “çağın vebası” olarak kabul edilen AIDS hastalığıyla ilgili somut sonuçlar elde edememekteydi. Başta İspanya olmak üzere Avrupa ve ABD AIDS hastalığına çare bulacak aşı ile ilgili büyük yatırımlar yapmakta. Dünya Sağlık Örgütü WHO ile işbirliği halinde çalışan Brezilya’nın Sao Paulo Üniversitesi‘nde çalışmalarını sürdürmekte olan ekipten bugün sevindirici haber geldi. Aylardır gecelerini gündüzlerine katarak yaptıkları aşı çalışmalarının son yaklaştığının bilgisini veren bilim adamları yakın zamanda Aşı’nın insanlar üzerinde test edilmeye başlanacağını bildirdi. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda kobay fare ve maymunları kullanan ekip, AIDS aşısı ile ilgili olarak somut gelişmeler kaydetti.

aids mikrobu

Üniversite bünyesinde AIDS aşısı ile ilgili çalışmalarını sürdüren Butantan Enstitüsü geçtiğimiz Kasım ayından itibaren yeni buldukları aşıyı maymunlar üzerinde 3 doz halinde test etmek suretiyle AIDS mikrobunun ilerleyişini durdurmayı başararak hastalığın geriye doğru seyrettiği sonucuna ulaştı. Şimdiye kadar fareler üzerinden denenenden 10 kat taha başarılı sonuç alınan AIDS aşısı farklı türdeki 6 maymunda da pozitif etki yarattı. Henüz daha insanlar üzerinde denenmeyen AIDS aşısı önümüzdeki haftalarda klinik deneyler için gönüllü AIDS hastalarından oluşan bir grup üzerinde denenmeye başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılında yayınladığı dünya AIDS raporuna göre AIDS hastası olan 35 milyon kişinin kayıtlı olduğu ve bu kişilerden 1 buçuk milyonunun yalnızca 2012 yılı içerisinde bu hastalıktan dolayı hayatını kaybettiği bildirildi. Her geçen gün hızla yayılan AIDS hastalığı başta Afrika kıtası olmak üzere birçok bölgeyi tehdit etmekte.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy Core LTE Görücüye Çıktı başlıklı makalemizde Galaxy Core LTE, Galaxy Core LTE fiyat ve Samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.