6 Terabyte Kapasiteye Sahip Helyum Dolu Sabit Diskler Üretiliyor

6 terabyte sabit disk hard diskGün geçmiyor ki Teknolojik gelişmeler bir anlığına da olsa duraksasın. Giderek gelişerek büyüyen teknolojik gelişmeler aynı zamanda veri miktarlarının da artmasına sebebiyet veriyor. Öyle ki çok değil bundan 10 yıl kadar geri gidelim, o zamanlar kullandığımız bilgisayarların özellikleri ile günümüz son teknoloji ürünü bilgisayarların özelliklerini karşılaştıralım. Sonuç hayret verici olacaktır. En basitinden verilerimizi depoladığınız sabit disklerimiz bundan 10 yıl öncesine kadar 120 gigabyte, 160 gigabyte gibi kapasitelere sahipti. Günümüzde bu miktarlar artık terabyte’lar ile ölçülebilir hale geldi. Öyle ki bügün itibariyle 2-3 terabyte kapasiteye sahip sabit diskleri piyasada bulabiliyoruz.

Veri depolama alanında dünya liderlerinden biri olan Western Digital 2012 yılı içerisinde yaptığı ilginç çalışmalar sonucunda sabit disklerin kapasitelerinin 6-8 terabyte civarlarına yükseltilebileceğini keşfetti. Kapasite yükseltiminde AR-GE çalışmalarına son sürat devam eden Western Digital içi helyum gazı ile doldurulmuş sabit disk üretimi için kolları sıvadığını bildirdi. Helyum gazı havadan daha hafif ve ince bir gaz olduğu için, sabit disklerin okuma hızlarını %94 oranında arttırıyor. Bunun yanında sürtünme ve titreşimi de %90 oranında engelleyerek sabit diskler için daha rahat bir çalışma ortamı sunan Helyum gazı, Western Digital tarafından yeni ürünlerde kullanılacak. Hava geçirmeyen bir dış kaplama ile içerisi helyum gazı ile doldurulmuş sabit disklerin kapasitelerinin 6 ile 8 terabyte’a kadar yükseleceğini belirten Western Digital uzmanları, daha fazla veriye daha çabuk olaşabileceğimiz bir ortam hazırlamada kararlı görünüyor. İlk aşamada 6 terabye kapasite ile piyasaya sürülecek olan sabit diskler 1-2 yıl içerisinde 10 terabyte‘dan fazla veriyi taşıyabilecek kapasiteye erişecek. Özellikle özel şirketlerin ve devlet kurumlarının veri saklamada etkin olarak faydalanabileceği bu sabit disklerin fiyatlarının ne olacağı hakkında spekülatif yorumlar olmasına karşın, etkin performans ve güvenlik söz konusu olduğunda tercih edilecek gibi.

Bir önceki yazımız olan Bill Gates Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda Konuştu başlıklı makalemizde Bill Gates, Bill Gates Davos açıklama ve Bill gatesin çocukları apple kullanıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Eklenenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Yeniliklerden haberdar olun!

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email" btn_text="Kayıt ol" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]