More

  4K Ultra HD TV Nedir? Satın Alınır mı?

  [ads1]Özellikle anlam bakımından, 1K, 2K, 3K şeklinde tabir edilen “K” harfi sayısal olarak 1000 sayısını ifade etmektedir. Özellikle internet sektöründe sıklıkla kullanılan bu terimi çoğumuz duymuşuzdur. Örneğin 100.000 yerine 100K şeklinde kullanılmaktadır. “K” kavramına açıklık getirdikten sonra, şimdi de gelelim 4K Ultra HD kavramının ne olduğuna. Bilindiği gibi son model televizyon modellerinin tanıtımında Full HD, 1080p HD şeklinde rakamlar kullanılır. Bu rakamlar televizyon ekranının dikey pixellerinin toplamıdır. Yanı yukarıdan aşağıya kadar bir sütunda toplam 1080 piksel olduğu anlamı taşır. Bu terim aynı zamanda Full HD‘nin de tanımı olarak kabul edilir. Şimdi gelelim 4K kavramına.

  [ads2]Eskiden televizyon üreyicileri 1080p rakamı üzerinden durup, ekranın dikey piksellerini işaret ederlerken, basit bir pazarlama aldatmacasıyla şimdi de yatay pikselleri saymaya başladılar. 4K teriminden kasıt; televizyon ekranınızın yatay piksellerinin sayısının 4.000 olduğudur. Örneğin 1920 x 1080p çözünürlükteki Full HD televizyon yerine ekranı daha da genişlemiş olan 4K’ya tekabül eden 3840×2160 pixel ekranlar kullanılmaya başlanmıştır. 1080 pixel televizyonun 2 kat daha fazla çözünürlüğe sahip versiyonuna kısacası 4K televizyon ismi verilmiş. Sanırım 2160p şeklinde kullanılsaydı çok dikkat çekici olmayacağı kanaatine varılmış ve başarılı da olmuş gibi görünüyor. Tıpkı yıllarca kullanıcıların anlamını bilmeden 1080 Full HD televizyon sahibi olma yarışına girmeleri gibi birşey. Amaç tamamen tüketiciyi yanıltmaktan ibaret. Bu televizyonu almalı mıyız? sorusunun yanıtı yazımızın altında.

  4k televizyon nedir2

  4K Televizyon almalı mıyız?Piyasada 20.000 dolardan satışına başlanılan bu televizyonlara aslında çok da ihtiyacımız yok. Salon duvarında devasa bir LCD ekran istemiyorsanız almayın. Alsanız dahi 4K çözünürlüğü günümüz itibariyle maksimum 2K standartlarında seyredeceksiniz. Çünkü satın aldığınız Full HD film ya da kanallar içerik olarak maksimum 2K çözünürlüğü destekleyebilmekte. Piyasaya yeni sürülen bu televizyon modelleri özellikle düşük gelirlilerin sahip olamayacağı nitelikte. Ayrıca sahip olan kişilerin de televizyonu monte edebilecekleri geniş bir alana ihtiyaçları var. Yaklaşık 84 inc uzunluğa eşit bu televizyonların fiyatlarının yakın zamanda düşeceği belirtildi. Ayrıca, içerik olarak da 4K çözünürlükte yayın yapan televizyon kanalları ve sinema filmlerinin de hazırlanmaya başladığı belirtildi.

  Son Eklenenler

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.