Son Eklenenler
Türkiye’nin İlk Yerli Üretim Tanksavar Füzesi “UMTAS”

Türkiye’nin İlk Yerli Üretim Tanksavar Füzesi “UMTAS”

UMTAS tanksavar fuzeGeçtiğimiz aylarda Türkiye’nin savunma sanayisine büyük katkıları olan ROKETSAN şirketi tarafından üretilen “Cirit” isimli roketleri tanıtmıştık. Karadan havaya ve karadan karaya seçenekleri bulunan “Cirit” isimli yüksek tahrip gücüne sahip yerli üretim füzeler geçtiğimi haftalarda Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sipariş edilerek ihracatına start verildi. ROKETSAN tarafından bugün tanıtılan füze ise “UMTAS” adını verdikleri ilk yerli üretim tank savar füzesi. Yerli üretim olan UMTAS şimdiye kadar yurt dışından satın alınanlardan hiçbir eksiği bulunmuyor. Hatta şimdiye kadar alınanlardan daha uzun menzile sahip olan UMTAS, yerli sanayinin ürettiği ilk uzun menzilli tank savar füzesi olarak isimlendiriliyor.

Hassas güdümleme kontrolü ve gece-gündüz, karanlık -aydınlık, yağmur-kar demeden tüm hava koşullarından kusursuzca hedefe kilitlenebilen UMTAS, aynı zamanda hedef üzerinde ayrıntılı vuruş noktası seçimi gibi imkanları beraberinde getiriyor. Yüksek tahribat gücüne sahip olan UMTAS Tank Savar, kalın zırhlı tankları ve beton korunaklı depoları imha edebilme yeteneğine sahip.  Aynı şirket tarafından üretilen T129 Atak Helikopterlerine entegre edilebilen UMTAS, 500 metreden 8 kilometrelik bir uzaklığa kadar olan tüm hedefleri yok edebiliyor. Aynı şirket tarafından çalışmaları sürdürülen L-UMTAS isimli lazer güdümlü füze ise yakın zamanda tanıtılacak.

UMTAS Uzak Menzilli Tank Savar Füzesi tamamen NATO standartlarına uygun olarak üretildi. Füze kontrol yazılımı tamamiyle özgün olarak Türk mühendislerce programlandı. Yakın zamanda birçok ülkeden talep olduğunu belirten ROKETSAN yetkilileri Türkiye’nin en önemli ilklerini başardıkları için oldukça mutlu.

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK'dan E-Kitap Desteği başlıklı makalemizde 5001 Akademik e-Kitap, Kaynak e-kitap projesi ve TÜBİTAK hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.