Son Eklenenler
Türk Mühendislerden İnsansız Deniz Aracı (İDA)

Türk Mühendislerden İnsansız Deniz Aracı (İDA)

insansiz deniz araci IDA3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin savunma sanayisine ayırdığı devlet bütçesi yıllık 25 milyar dolar olarak belirtilirken bu miktar her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Hem devlet kanalıyla hem de özel sektör gün geçtikçe savunma sanayisine yapılan yatırımları arttırmakta. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren onlarca firma yoğun AR-GE çalışmalarının ardından ortaya oldukça değerli projeler çıkarabiliyor. Bu projelerden bir tanesini yaklaşık 12 yıllık bir çalışmanın ardından Global Teknik A.Ş. ortaya koydu.

Türkiye’nin ilk yerli üretim insansız deniz aracı olan İDA bugün yapılan bir basın toplantısında medyayla buluştu. Son dönemlerde artan ihtiyaçlar doğrultusunda ithalatı genellikle yabancı ülkelerden yapılan insansız robot araçlara bir yeniside yerli sermayeden eklendi. Oldukça titiz bir çalışmanın ardından ortaya çıkan insansız deniz aracı marifetleriyle göz dolduruyor.

Kullanılan materyaller, yazılım ve işçilik %100 yerli olan İDA 30 knot hıza ulaşabiliyor. En kötü hava koşullarında bile dünyanın neresinde olursa olsun çalışmasını sürdürebilen İDA aynı zamanda üzerine monte edilebilen sonar, termal kamera, makineli tüfek gibi cihazlar sayesinde avcı bot özelliğide taşımakta.

Global Teknik A.Ş. yönetim kurulu başkanı Hakan KARALAR tarafından yapılan açıklamada proje aşamasını ve test aşamasını yaklaşık 4 yıl önce tamamladıklarını, İDA’nın iki farklı versiyona sahip olduğunu bunlardan birisinin 4 metre boyunda, diğerinin ise 7 metre boyunda olduğunu bildirdi. Türkiye’nin bulunduğu stratejik konum uyarınca bu tarz araçlara olan ihtiyacından kaynaklanan eksik nedeniyle bu tarz çalışmalara ağırlık verildiğinin altını çizen Karalar, şimdiye dek yurt dışından ithal edilen bu araçların daha düşük maliyetlerle ülkemizde üretilmesinden mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Komşu ülkelerle olan münasebetlerimiz baz alındığında bu tarz cihazların yerli üretim olması en büyük şansımız. Savunma sanayisinde yaşanan gelişmelerin bununla kalmayıp giderek arttığını da hatırlatarak İDA’nın şimdiden yabancı ülkelerden talep gördüğünü de belirterek yazımızı sonlandırıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Firefox 21 İndirilmeye Hazır başlıklı makalemizde Firefox 21 indir, firefox 21 indirilmeye hazır ve firefox 21 yenilikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.