Son Eklenenler
Türk Gıda Mühendisleri Fındıktan Kafeinsiz Kahve Üretti

Türk Gıda Mühendisleri Fındıktan Kafeinsiz Kahve Üretti

findik kahvesiTÜBİTAK bünyesinde hizmet vermekte olan MAM’a (Marmara Araştırmalar Merkezi) bağlı Gıda Enstitüsünde çalışan Türk bilim adamları, geçtiğimi günlerde Fındık bitkisinden kafein içermeyen ve protein değeri yüksek olan bir kahve ürettiğini açıkladı. Fındık kahvesi olarak isimlendirilen bu gıda maddesi, Türk tüketiciler tarafından beğenilecek mi?, Türk Kahvesinin yerini tutacak mı? sorularını duyar gibi oluyoruz.

Fındık kahvesi fikrini ortaya atan bilim adamı Prof. Dr. İbrahim Dinçer yaptığı açıklamada, ülke genelinde ihraç fazlası olan fındığın bu şekilde çeşitlendirilerek farklı gıda maddesi haline getirilmesi yoluyla hem ülke içerisinde hem de ülke dışında tanınmayı amaçladıklarını bildirdi. Dünya fındık üretiminde birinci sırada yer aldığımızı da belirten Dinçer, fındıktan elde edilen ürünler konusunda malesef gelişme kaydedemediğimizi, bununla birlikte diğer ülkelerin fındığı bizden daha verimli olarak kullandıklarını, böylelikle hammadde üretiminde ilk sırada olmamıza rağmen ürün işleme yeteneğimizin kısıtlı olduğunun altını çizdi. Tadının oldukça lezzetli olduğunu iddia eden Prof. Dr. İbrahim Dinçer özellikle protein deposu olan Fındık kahvesinin ülkemiz içerisinde mutlaka tutacağının sinyallerini verdi. Türk Kahvesi ile zaten yüksek bir itibara sahip olan Türkiye’nin şimdi de fındık kahvesi üretiminiyle çok çeşitli kahve yelpazesini genişletmesinin içten bile olmadığını söyledi.

findik kahvesi2TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi (MAM) proje geliştirme sorumlusu Dr. Ferda Seyhan üretilen fındık kahvesinin, muhtevasında kahvenin bulunmadığını, yalnızca fındıktan ibaret olduğunu ve tıpkı Türk kahvesi usulüyle pişirilip servis edilebileceğini açıkladı. Arzu edildiği taktirde şeker ilave edilerek de içilebilen bu lezzetli ürünün çocuklarınıza da ikram edilebileceğini de sözlerine ekleyen Seyhan, çocukların zihinsel ve bedensel gelişmelerinde katkısı olacağında diğer meslektaşlarıyla hem fikir. Üretilen Fındık Kahvesi ile Türk gıda sanayisinin gelişmesi ve stok fazlası fındığın en akılcı yollarla işlenip ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan bu başarılı projeyi canı gönülden destekliyor ve tüm tüketicilere üretilecek olan bu kahveyi denemelerini tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK, Suyla Isınan Hazır Gıda İmkanı Sunuyor başlıklı makalemizde Isınan yemek paketleri, ısıtıcılı yemek paketleri ve suyla ısınan yemek paketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.