Son Eklenenler
Turistlere Yol Kenrarındaki Barkodlarla Yardım

Turistlere Yol Kenrarındaki Barkodlarla Yardım

karekod nedirBu simgelere hepimiz aşinayız. Yıllarca ürünlerin üzerinde milyonlarca kez gördüğümüz Barkodlara şimdi de yeni versiyonu olan ve daha fazla bilgi içeren KareKod‘lar eklendi. KareKod diğer adıyla (iki boyutlu, matrix kod) eski tip tek boyutlu barkodlara nazaran iki boyutlu olması sebebiyle daha fazla veri depolama özelliğine sahip. Eski barkodların yerini alan KareKodlar sayesine herhangi bir ürün ya da nesneye ilişkin daha detaylı bilgileri saklayabilmemiz ve analiz etmemiz daha kolay olabilmekte.

KareKod’lardaki bu güzel özelliği turizm uzmanları farklı bir amaçla kullanmayı denediler ve oldukça da başarılı oldular. Brezilya’nın en çok turist çeken kenti olan Rio De Janeiro‘da turizmciler kaldırım taşları üzerine koydukları KareKodlar ile turistlere kent ve bulundukları bölge hakkında tanıtıcı bilgiler vermeyi başardılar. Portekizce – İspanyolca ve İngilizce bilgilerin yer aldığı yol kenarındaki KareKodlar görüntü itibariyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Rio De Janeiro sokaklarındaki kaldırılmarın iki tarafına da 300’er metre uzaklıklarla yerleştirilen KareKodlar özellikle karekod okuyucu uygulamalara sahip akıllı Brezilya sokaklarinda KareKod ile turistlere bilgitelefonlar tarafından anında algılanarak bulundukları bölgenin GPS haritası, en yakın restaurant, otele nasıl gidebilecekleri gibi önemli bilgileri turistlerle paylaşmakta. Karekodların üzerindeki QR kodlarını okuma özelliğine sahip bu uygulamaları hem iOS hem de Android işletim sistemleri için kullanabilmekteyiz. iPhone için QR Reader programını telefonunuza yükleyerek karekodların içerikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmekte. Bu uygulamanın Brezilya’da ki turistler tarafından beğenilmesi birçok ülkeye örnek oldu. Türkiye’de ki tatil bölgelerine de uyarlanması beklenen Turizmde KareKod uygulaması hem reklam hem de tanıtım için başarılı bir fikir olarak belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Samsung’dan Yeni Bir Haber Esnek Youm Ekran başlıklı makalemizde bükülebilir ekran, katlanabilir youm ekran ve Samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. İlginc bir fikir ve yararlı bir uygulama ileride bir çok şehirde bu uygulamayı görebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.