Son Eklenenler
TÜBİTAK’dan E-Kitap Desteği

TÜBİTAK’dan E-Kitap Desteği

5001 akademik e-kitapTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üniversite öğrencilerinin öğrenimleri boyunda yararlanabilecekleri ders kitaplarını elektronik vayantta kullanmalarını sağlayacak yeni bir proje üzerinde çalışıyor. “5001-Akademik e-Kitap Çağrısı” adıyla duyurulan yeni proje sayesinde lisans düzeyinde öğrenim görenlerin dersleriyle ilişkili kaynak havuzu oluşturulması amaçlanıyor. Ücretsiz olarak tüm öğrencilerin kullanımına açılması beklenen ortak kaynak havuzu projesinden yalnızca üniversite öğrencileri değil aynı zamanda akademisyenler de faydalanabilecek. Yalnızca klasik PDF formatlarının dışında bir e-kitap havuzu oluşturmayı düşünen TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre oluşturulacak kaynaklar sesli, görüntülü ve örneklerle pekiştirilmiş yayınlardan derlenerek hem görsel hem de işitsel öğrenme amaçlanacak. E-Kitap hazırlamak isteyen akademisyenlerin en az Doktora seviyesinde bilimsel yeterliliğinin bulunması şart. Aynı zamanda hazırlamak istediği ders konusuyla ilgili lisans ya da yüksek lisans dersi vermiş ya da veriyor olması gerekli.

Ön başvuruların 14 Haziran tarihine kadar yapılması gerekmekte. TÜBİTAK, oluşturacağı bilimsel kaynak havuzu için akademik çalışma yapacak olan akademisyenlerin desteklenmesine yönelik 120 Bin TL’lik bir fon oluşturduğu belirtildi. TÜBİTAK yetkilileri e-kitap hazırlanacak dersleri de aşağıdaki gibi açıkladı.

e-Kitap hazırlanacak dersler: İstatistiğe giriş 1–2, organik kimya, organik kimya (diğer bölümler), mikro ekonomiye giriş, mikro ekonomi 1–2, eğitim bilimlerine giriş, temel kimya, genel kimya 1 – 2, makro ekonomiye giriş, makro ekonomi, malzeme biliminin temelleri 1–2, diferansiyel denklemler, genel biyoloji 1 – 2, temel lineer cebir, lineer cebir, kalkülüs 1-2, muhasebe 1–2, sosyolojiye giriş, bilişim teknolojileri, bilişim teknolojileri uygulamaları, fizik 1–2, statik-mukavemet. Özellikle kaynak yetersizliği yaşanan derslerin ilk aşamada seçilmiş olması önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bol miktarda kaynağa sahip olacağımızın işareti.

5001 Akademik e-Kitap Çağrısı‘nın detayları için lütfen tıklayınız

Bir önceki yazımız olan 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin Anısına, Tivibu'dan Jest başlıklı makalemizde çanakkale 1915, Çanakkale 1915 full izle ve Çanakkale 1915 izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.