Son Eklenenler
TÜBİTAK, Suyla Isınan Hazır Gıda İmkanı Sunuyor

TÜBİTAK, Suyla Isınan Hazır Gıda İmkanı Sunuyor

isiticili yemek paketleriTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle, uzun zamandır uzak doğudan ithal ettiğimiz ve özellikle uzak yerlere operasyona giden askerlerimizin yiyebileceği gıdaların ısıtılmasını ve steril olarak saklanmasını sağlayan paket ısıtıcılar, artık yerli sanayi şirketleri tarafından üretilmeye başlandı.

Yerli sanayi kuruluşlarından Transvaro Anonim Şirketi, Tübitak ile ortak yürüttükleri çalışmaların ardından suyla etkileşime girerek ısınan hazır yemek poşetleri üretti. Gebze’de bulunan Unifo A.Ş tarafından hazırlanan ve bir askerin günlük kalori ve protein ihtiyacının karşılanmasını göze alarak üretilen hazır gıdaların, Transvaro A.Ş tarafından üretilen ısınabilen saklama paketlerinin içerisinde 2 yıl süre ile muhafaza edilebilmesini sağlayacak bu yeni teknoloji, Türk savunma sanayisinin lojistik destek birimlerinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Soğuk kış aylarında uzak mevzilerde operasyona çıkan askeri birliklerin besin ihtiyacının karşılanmasının önemine değinen Transvaro A.Ş genel müdürü Sabahattin Önay yaptığı açıklamada, eskiden uzakdoğudan ithal ettikleri ısıtma poşetlerinin %50 daha az bir maliyetle üretmeyi başardıklarını, bu başarıda TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge desteğinin hiçbir zaman yadsınamaz olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin açtığı hazır yemek ihalesini bu sayede kazandıklarını ve bugüne kadar 6 milyon ısınan paketli hazır yemeği başarıyla teslim ettiklerini söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından olumlu geri dönüş yaşandığını da sözlerine ekleney Sabahattin Önay, ürettikleri ısınan paketli hazır yemekleri yakında Kızılay, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Orman Gelen Müdürlüğü gibi acil durum merkezlerine de satmayı planladıklarının altını çizdi.

Üretmiş oldukları paketlerin hiçbir elektrik ve ateş enerjisine ihtiyaç duymadan yalnızca yarım bardak su ile etkileşime geçerek içerisinde bulunan hazır gıdayı en soğuk havalarda bile standart yeme sıcaklığına getirebiliyor. Ürün için Rusya ve Avrupa ülkelerinden de talep olduğunu belirten yetkililer yakın zamanda ürünün ihtacına başlayacaklarının sinyalini verdi.

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia Z Akıllı Cep Telefonu İncelemesi başlıklı makalemizde Sony, Sony Xperia Z ve Xperia Z fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.