Son Eklenenler
TÜBİTAK Pardus Yazılım Kampı Başlıyor

TÜBİTAK Pardus Yazılım Kampı Başlıyor

pardus yazilim gelistirme kampiTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ülkemizde bilim ve bilim insanlarının belirlenip onların birikimlerinden faydalanma hususunda öncü kurumların başında gelmektedir. Tübitak Ulakbim tarafından geliştirilip sunulan Linux işletim sisteminin Türkiye standarları ve Türk kullanıcı yapısına uygun hale getirilmiş versiyonu olan PARDUS işletim sistemi için açık kaynak kodlu yazılım geliştirme kampı düzenleniyor.

TÜBİTAK tarafından duyurulan bu etkinlikteki amaç Pardus işletim sistemiyle uyumlu yazılım yelpazesini genişletmek. Bu bağlamda düzenlenen Yazılım Kampı‘na Türkiye’de öğrenim görmekte olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilecek. İkamet ettikleri şehirden başvuruda bulunabilecek öğrenciler için başvurunun son tarihi 27 Mayıs 2013 olarak belirlenmiş.

Pardus uyumlu yazılım geliştirme amacıyla belirlenen projelerin belirlenmesi 27 Mayıs tarihine kadar sürerken belirlenen projelerde görev almak isteyen yazılım geliştirici öğrenciler istedikleri projeye dahil olabilecekler. 21 Haziran tarihinde başlayacak olan yazılım kampına şimdiden yoğun talep gelmekte. Toplam 3 ay sürecek olan kamp sonunda ortaya çıkan yazılımlar alanına göre gruplanarak hayata geçirilecek. Ayrıca kamp sonunda dereceye giren yazılım geliştiricileri farklı hediyeler bekliyor. Üç aylık süre içerisinde TÜBİTAK yazılım geliştirme kampına kabul edilen lisans öğrencilerine aylık 2 bin lira, proje lideri olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ise 3 bin lira ödeme yapacak.

23 Eylül’de sona erecek Pardus Yazılım Geliştirme Kampı, yerli programcıların birbirinden güzel yazılım projelerini hayata geçirebilecekleri ender etkinliklerden birisi olarak kabul ediliyor. Pardus yazılım geliştirme etkinliğine projeniz ile başvurmak için http://kamp.pardus.org.tr adresinden kayıt yaptırmanız gerekmekte.

  • E-Posta
  • Eğitim Teknolojileri
  • İçerik Dağıtımı
  • Kimlik Yönetimi
  • Libre Ofis
  • Masaüstü ve Uygulamalar
  • Mobil
  • Pardus Kurulumu
  • Yazıcı Keşfi ve Sürücü Uyumlandırma
  • Uzaktan Yönetim Uygulamaları gibi ana kategorilerde projelerinizi 27 Mayıs 2013 tarihine kadar http://kamp.pardus.org.tr adresinde belirtmeniz gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia UL İnternete Sızdı başlıklı makalemizde Sony, Sony Xperia UL ve Xperia UL fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.