Son Eklenenler
Robot Teknolojisinde Bir Devrim, Robot Yusufçuk

Robot Teknolojisinde Bir Devrim, Robot Yusufçuk

bionicopterBilim kurgu filmleri yakında gerçek olacak. Robot teknolojisi 21. yüzyılın en önemli buluşlarını gözler önüne sermeye devam ediyor. Özellikle Japonya ve Avrupa ülkelerindeki bilim adamları Robot teknolojileriyle ilgili her geçen gün ilginç buluşlarıyla bilim dünyasına katkıda bulunuyor. Bu seferki robot tasarım ve işleyişiyle bir ilk. Almanyalı bilim adamları hepimizin küçüklükten aşina olduğu uçan bir böcek türü olan Yusufçuk‘un (Helikopter Böceği) tıpatıp aynısını robotlaştırmayı başardı. Hepimizin bildiği ya da gördüğü bu böcek türünün havada kalabilme özelliği, ileri geri hareket edebilme özelliklerinin yanısıra sağa ve sola manevra yapabilen bir cins olması onun yaratılış mucizesindeki yerini en iyi şekilde anlamamıza yardımcı oluyor.

Almanyalı bilim adamlarının çalıştığı mühendislik şirketi Festo, üretmiş olduğu BionicOpter adını verdikleri robot yusufçuk ile dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardı. Bilim çevrelerindeki adı DragonFly olan yusufçuk böceğinin hareketlerini temel alan BionicOpter, tıpkı yusufçuk gibi ileri geri hareket edebiliyor, havada kalabiliyor, sağa sola manevra yapabiliyor. Video da görüldüğü gibi

Ortalama 2 santimetre boyundaki yusufçuk böceğinden yaklaşık 22 kat büyük olan BionicOpter, 44 santimetre boyunda. Kanat genişliği ise 60 cm olan bu muhteşem robotun ağırlığı ise 183 gram olarak belirtiliyor. Toplam 12 farklı kademede 8 servo motora sahip olan BionicOpter hem uzaktan kumanda ile hem de akıllı telefon uygulaması ile kullanılabiliyor.

Robot yusufcuk Bionicopter

Bir önceki yazımız olan Google Chrome 25 Ses Tanıma Ve Dikte Etme Özelliği başlıklı makalemizde Chrom Web Speech API desteği, Chrome 25 Beta ve Chrome 25 web Speech hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.