Son Eklenenler
İnek Derisi İle Yapay Kalp Yapıldı

İnek Derisi İle Yapay Kalp Yapıldı

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak sürekli kendisini yenileyen tıp sektörü şimdi de ilginç bir buluşa imza attı. Bu günlerde en popüler AR-GE çalışmalarını yapay organlar üzerine yapan araştırmacılar çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı. Fransa’da faaliyet gösteren Biyolojik Teknoloji şirketi Carmat tarafından uzun uğraşlar sonucun inek derisi kullanılarak hazırlanan tamamiyle yapay kalp dün, yine Fransa’da 73 yaşındaki bir kalp hastasına başarıyla nakledildi. Tamamiyle inek derisinden hazırlanan yapay kalp bünyesinde hiçbir plastik ve metal bileşen içermediği için nakil sonrasında yaşanan komplikasyonlar en az düzeye indirilmiş oluyor. Plastik yapay kalplerin nakilden sonra kanın pıhtılaşmasına neden olduğunu belirten Fransız araştıracılar, ineğin derisinden imal ettikleri yapay kalbin tıp sektöründe büyük gelişmeleri tetiklediği konusunda hem fikir.

04 DNA/SHOAH jt-p1

Kalp naklinin gerçekleştirildiği George Pompidou Hastanesi doktorları 73 yaşındaki hastanın, kalp naklinden önce koroner kalp yetmezliği nedeniyle iki defa Bypass yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. İnek derisinden yapılan kalbin nakledilmesinin ardından yoğun bakıma alınan 73 yaşındaki hasta verilen bilgilere göre oldukça sağlıklı ve bilinci yerinde. Yapay kalbi üreten Carmat şirketi ürettikleri ürünü başta Avrupa olmak üzere ABD ve uzak doğuda 2014 yılından itibaren pazarlamaya başlayacak. Fransa’da gerçek kalp naklinin 250 bin euro olduğunu belirten yetkililer, inek derisinden üretilen yapay kalbin 140 bin euro ile hastalara nakledilebileceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan AKP ve Gülen Cemaati Rekabetinden Sosyal Medyaya Yansıyanlar başlıklı makalemizde AKP cemaat kavgası, AKP Fethullah gülen karikatürleri ve AKP karikatürleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.