Son Eklenenler
İlk %100 Yerli Akıllı Cep Telefonu Geliyor

İlk %100 Yerli Akıllı Cep Telefonu Geliyor

yerli yapim akilli cep telefonu GEBZETürkiye’nin mobil telekominikasyon lideri olan Turkcell, 4 aydır üzerinde çalıştıkları kendi markalarını taşıyan akıllı telefon üretiminde son noktaya geldiklerini duyurdu. Uzun süredir piyasada satışı yapılan Turkcell T modelli cep telefonu satışlarının oldukça iyi gitmesi üzerine AR-GE çalışmalarını yoğunlaştıran Turkcell, yatırımlarının boyutlarını değiştireceklerini, üzerinde çalıştıkları akıllı telefonu yakın zamanda piyasaya sunacaklarının sinyalini verdi.

Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv tarafından yapılan açıklamaya göre, yakın zamanda Mobil telefonlar için işlemci üreten QualComm ile masaya oturduklarını ve yeni projelerinde bu işlemi modelinden yararlanacaklarını söyledi. Yazılım olarak Turkcell mühendislerinin geliştirecekleri arayüzün kullanılacağı ve yazılımın %100 Türk programcılar tarafından Türk kullanıcılarının beklentileri dahilinde yapılacağının altı çizildi. Yeni üretilecek olan Türk yapımı akıllı telefonun adının “Gebze” olacağı bildirildi. İlk proje dahilinde akıllı telefon üretilecek, akıllı telefonun hemen ardından ilerleyen aylarda tablet üretimine de geçilebileceği belirtiliyor.

Gebze isimli Türk yapımı akıllı telefonun ne zaman piyasaya sokulacağı hakkında kesin bir bilgi elimize ulaşmazken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan AR-GE izni ile Gebze’de kuracakları 700 kişilik bir teknoloji üssü konusunda Turkcell kesin konuştu. Gebze’de açılması beklenen bu teknoloji üssünde yeni cihazlar üzerinde AR-GE çalışmaları yapacak olan Turkcell, yeni modellerin üretilmesinde Türk mühendisleri ve TÜBİTAK’ın deneyimlerinden faydalanacak.

Bir önceki yazımız olan Merakla Beklenen SimCity En Sonunda Geldi başlıklı makalemizde Sehir Simülasyonu SimCity, SimCity ve SimCity 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.