Son Eklenenler
Dijital Baskıda 3 Boyut Dönemi

Dijital Baskıda 3 Boyut Dönemi

3 boyutlu yazici-3D-printer21. Yüzyıl birçok gelişmeyi beraberinde getirdi. Bunlardan birisi ve en önemlisi de dijital baskı alanında 3 boyut dönemi oldu. Özellikle son birkaç yıldır üzerinde durmadan çalışılan bu yeni teknoloji 3 Boyutlu çizimleri sentetik malzeme kullanarak kalıpsal olarak baskı alan yeni makinelerden oluşuyor. Özellikle tıp ve mühendislik sektörlerinde kullanılmaya başlanacak olan bu teknolojinin şuan için prototipleri üretildi. 3 Boyutlu yazıcılar genel olarak bir ürünün piyasaya sürülmeden önceki son halinin neye benzediği hakkında tüm teknik detayları milimetrik çizimler kullanılarak üreticiye vermeyi amaçlıyor. Uzmanların söylediklerine göre yakın gelecekte evlerimize dahi girebilecek bu yazıcılarla kaybolan veya olmayan bir eşyamızı bile baştan yapabilme imkanına sahip olabileceğiz.

3 boyutlu yazici baskisi3 boyutlu tarayıcılar yardımıyla simüle edilen nesneler, yardımcı 3 boyutlu çizim programları ile derlenerek bu yazıcılara aktarıldığında bilgisayarınızdan gelen yazdır emrini kağıt kullanmadan direkt -şimdilik- sentetik malzeme kıvamında yazdırmayı başarabilen birkaç model üretildi bile. Genellikle petrol atığı olan Termoplastik ve Foto polimer gibi sanayi ürünlerini kullanan yazıcılar 3 boyutlu modelin en altından başlayarak en üst noktasına kadar modelin çevresini milimetre kare bazında yüzlerce kez dolaşarak yazdırabilme özelliğine sahip. Yakın zamanda yalnızca sentetik ürünlerin değil metal, titanyum, seramik tozu gibi işlenmesi zor olan maddelerle de çizim yapabilecek olan yazıcılar şuan itibariyle çok yüksek meblağlardan satışa sunuluyor. Sektörel olarak şimdilik yalnızca üretici ve tıp sektörlerinde rastlanılan 3 boyutlu modelleme ile plastik cerrahi operasyonları geliştirilebiliyor.

Bu yazıcıların getirici milyonlarca dolar harcayıp protatip üretmek yerine yazıcıdan aynı ürünü basabilme imkanı sağlaması. Bu teknolojiyi o kadar geliştirdiler ki İngiltereli mühendis evde kendi tasarladığı bir silah bile yazdırmayı başardı.

Bir önceki yazımız olan Ülkemizde 500 Bin İnsan Dolandırıldı başlıklı makalemizde internet üzerinden dolandırılanlar, kredi kartı dolandırıcılığı ve Türkiye bilgisayar korsanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.