Son Eklenenler
Dell Hisseleri 24 Milyar Dolara Satıldı

Dell Hisseleri 24 Milyar Dolara Satıldı

Dell hisseleri satildiGün içerisinde Dell şirketi yaptığı açıklamada halka açık hisselerinin tamamını 24.4 milyar dolara satacağını açıklamıştı. Satış gerçekleşti.

1984 yılında Texas Üniversitesi‘nin öğrenci yurdunda Michael Dell ve arkadaşları tarafından 1000 Dolarlık bir sermaye ile kurulan Dell, 1985 yılında ilk kişisel bilgisayarı olan “Turbo PC’yi” üretmişti. Kişisel bilgisayar satışıyla elde ettiği gelirleri çok iyi yöneten Dell şirketi, 1992 sonrasında bilgisayar üretim sektörü içerisinde Compaq’dan daha başarılı olmayı başarmıştır. 1992 sonunda ünlü iş yaşamı dergisi Fortune Dell Corporation’u dünyanın en başarılı ilk 500 şirketinin arasında göstermişti. 2004 yılından beri Notebook ve masaüstü bilgisayar satışlarında artış görülen Dell, “kişilere göre bilgisayar” sloganıyla ürettiği ürünleri müşterilerinin isteğine göre düzenlemeyi seçerek daha fazla müşteri memnuniyeti kazanmıştı. Özellikle gelişmiş sunucu seçeneklerinde dünya liderlerinden birisi olan Dell, internet alt yapısının oluşmasında dünya çapında bir öneme sahiptir. 2011 yılından beri kişisel bilgisayar satışlarında büyük düşüş yaşayan şirket özellikle Google ve Microsoft gibi dev şirketler taradından finanse edilmeye başlanmıştı.

Bugün Dell hisselerinin satışı gerçekleşti Dell hisselerinin tamamını 24.4 milyar dolar ödeyerek şirketin kurucusu ve CEO’su Michael Dell satın aldı. Satış sırasında Microsoft gibi bilişim devleride teklif verirken, Silver Lake gibi finans kuruluşları da şirket hisselerini satın alma girişimlerinde bulundu. Microsoft, Michael Dell’e 2 milyar dolar finans desteğinde bulnurken, 1988 yılında halka arz edilen dev şirketin gelecekte daha güçlü olacağının sinyalleri verildi. Microsoft ve Google ile yapılan ikili anlaşmaların sonucunda üretime devam edeceğini açıklayan Dell, yeni üreteceği ürünlerde Windows 8 işletim sistemini kullanacağının altını çizdi. Kısacası Microsoft Dell için sponsor oldu diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İnternet Geçmişini 1500 Dolara Temizliyor başlıklı makalemizde hakkınızdaki yalan haberleri sildirin, internet ortamındaki geçmişi sindirin ve internetteki yalan haberleri sildirin hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soruyu Yanıtlayınız * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.